GeriGündem ‘Marmara depremi kesinlikle 7'nin üzerinde olacak’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  70
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Marmara depremi kesinlikle 7'nin üzerinde olacak’

‘Marmara depremi kesinlikle 7'nin üzerinde olacak’
refid:13535794 ilişkili resim dosyası

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, olası Marmara depreminin büyüklüğünün mutlaka 7'nin üzerinde olacağını, burada 240 yıllık enerji birikimi bulunduğunu söyledi.

GÜNDOĞDU'DAN KORKUTAN DEPREM YORUMU / WEB TV

İzmit Yahya Kaptan Semti'ndeki 24 Kasım Anadolu Lisesi ve İzmit Ticaret Meslek Lisesi öğrencilerine ortak bir deprem konferansı veren Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Haiti'de binlerce kişinin ölümüne neden olan depremin çok sert olduğunu belirten Doç. Dr. Gündoğdu, bu depremin değişik bir karaktere sahip olduğunu, beklenenin üzerinde hasara yolaçtığını anlattı.

Haiti'deki can kaybının fazla olmasının bir başka nedeninin ise yoksul ülke olmasından kaynaklandığını da söyleyen Doç. Dr. Gündoğdu, “Ölü sayısının 200 bin kadar olacağına inanmıyorum. Bugünkü açıklamalara göre 75 bin can kaybı olarak tahmin ediyorlar. İstanbul’dan bile küçük bir yer. ABD birçok asker göndermiş. O da ilginç aslında. Belki de düzen altına almak istiyorlar. Ciddi bir yağma var orada. Bundan ders çıkartmak lazım” diye konuştu.

Doç. Dr. Gündoğdu, İstanbul ve çevresinde beklenen depremlerde çok yıkıcı hasar olmasa dahi bir yağmanın olacağını, kaos yaşanacağı, bir kaotik ortamın olacağının da kesin olduğunu belirterek şöyle devam etti:
“17 Ağustos'ta arama kurtarma öndeydi. Bu depremde iletişim ve güvenlik öne çıkacak. Planlamalar buna göre yapılıyor. Haiti'deki deprem burayı harekete geçirmez. İnsanlar korkuyor. Onların yapılarıyla bizlerin tektonik yapıları arasında bir bağ yok. Ayrıca olası Marmara depreminin büyüklüğü 7'nin üzerinde olacaktır. Burada 240 yıllık enerji var.”

GÖLCÜK BATIYA KAYIYOR
Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, 17 Ağustos Marmara Depremi'nin merkez üssü olan Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'nde ise yılda 12- 17 milimetre arasında batıya doğru hareket ettiğini söyledi.

Doç. Dr. Gündoğdu, şöyle devam etti:
“Göreceli bir hareket ama esas Gölcük hareketli. Bu 17 milimetrelik yer değiştirme depremin enerji kaynağını oluşturuyor. Hani şöyle elinizi sürtseniz ısınır. Düşünün yılda 1.7 santimetre hareket olduğunu. GPS ölçümü bunlar. 2- 2.5 santim üzerinden hesaplamımızı yapıyorduk. Onlar 1.2 ile 1.7 santim arasında olduğunu söylüyorlardı. ‘Az bir enerji birikti, tek parça kırılacak. Enerji yok. O yüzden parça parça kırılacak.’ Bunlar spekülatif. 5- 10 senedir GPS teknolojisi ile dünyada ölçüm yapılıyor. Beklediğimiz deprem 240 yıldır enerji biriktiriyor. Marmara, yani Kuzey tarafı önünde birikiyor. Bir tanesi o enerjiyi tam yansıtacak. Öbürleri daha küçük enerji olabilir. Çok hızlı olursa, yani Haiti, İran Bam depremi gibi 7.6'yı mumla ararız. Çok açık birşey. Sismologlar bunları bilirler. Çok mu yıkıcı? Olacakların cevaplarını veremezler.”

AKDENİZ TSUNAMİYE YOLAÇAR
Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, “Bu yılın içersinde Akdeniz'de birçok deprem oldu. Bu oradaki hareketliliğin ifadesidir” dedi. Girit'teki ve Akdeniz'deki depremlerin de tsunami yaratabileceğini belirten Doç. Dr. Gündoğdu, daha önce yaşanan tsunamilerin tarihte mevcut olduğunu hatırlattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle