Gündem Haberleri

  Marmara Adası sanat merkezi olacak

  Hürriyet Haber
  14.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MARMARA Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Marmara Adası 1. Sanat Etkinlikleri’ sona erdi. Belediye Başkanı Ahmet Önen, hedeflerinin adayı sanat merkezi haline getirmek olduğunu söyledi.

  Başkan Önen, ilk kez düzenledikleri etkinliklerde yüzyıllar boyunca bir çok uygarlığın yaşadığı adada dünya kültürlerini yeniden buluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Etkinlikler kapsamında belediye sanat galerisinde KKTC'li sanatçı İnci Kansu'nun kağıt yapımı ve sanatını anlattığı 'Evrensel boyutlarıyla kağıt sanatı' söyleşi ve dia gösterisi yapıldı. Marmara Adası'nda kurulması planlanan Yaz Akademisi'nin ilk adımlarını oluşturan etkinliklere Bulgaristan'dan da sanatçı katıldı.

  Etkinliklere katılan ressamlar Sevil Saygı, Rüchan Şahinoğlu, Bahar Kocaman, İsmet Değirmenci, Müfit İşler, İnci Kansu ve Bulgaristan'dan gelen Stelly C. Gransharov, 8 gün boyunca adada sulu boya, yağlı boya, guaj boya, deniz ürünleri ile çalıştılar. Sanatçıların çalışmaları sonucu yaptıkları 50 eser sergilendi. Çalışmalara belediyenin resim okulunun öğrencilerinin de katıldığını ve kendileri için büyük bir tecrübe olduğunu belirten Belediye Başkanı Önen, ‘‘Adada belediye tarafından açılan resim okulunun yanısıra cimnastik okulu ve müzik okulu da var. Buraları açıldıktan sonra tüm atari salonları kapandı’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı