Gündem Haberleri

  Mardin'deki tecavüz davası başladı

  Hürriyet Haber
  10.10.2003 - 16:03 | Son Güncelleme:

  Mardin'in Derik İlçesi'nde 1993-1994 yıllarında gözaltına alınan Ş.E'ye karakolda işkence yapılarak tecavüzedildiği iddiasıyla haklarında dava açılan 405 askerin yargılanmasına başlandı. Mahkeme, Ş.E'nin avukatlarının vekaletinin Almanya'da yetkili makamlarca düzenlenmediği için kabul edilmediği için kabul etmedi.

  Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmaya Ş.E ile sanıklarkatılmadı. Ş.E'nin avukatları Ayla Akat ile İHD Genel Başkan Yardımcısı Reyhan Yalçındağ ve Diyarbakır Barosu Başkanı Yardımcısı Meral Danış Bektaş'ın katıldığı duruşmayı, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Feleknaz Uca ile DEHAP Genel Başkan Yardımcısı Veli Büyükşahin de izledi.

  Savcı, sanıkların kamu görevlisi olmasının göz önünde bulundurularak, duruşmanın kapalı oturumda yapılmasını istedi. Savcı ayrıca Ş.E'nin avukatlarının vekaletlerinin Almanya'da yetkili makamlarca düzenlenmemiş olması nedeniyle de kabul edilmemesini talep etti.

  Mahkeme Başkanı Fedai Canatan da avukatların vekaletlerinin kabul edilmediğini belirterek, bir sonraki duruşmaya, avukatların yeni vekaletnameyle katılmasını istedi.

  Avukat Meral Danış Bektaş, vekaletlerinin Almanya'nın Bochum kentinde düzenlendiğini, Türkiye ile Almanya arasında Lahey Adli Yargılama Sözleşmesi bulunması nedeniyle de vekaletlerinin geçerli olması gerektiğini söyledi. Aksi durumda adil yargılama ilkesinin ihlal edilmiş olacağını öne süren Bektaş, şöyle konuştu:

  ''Duruşmada sanıklar bulunmuyor. Bu nedenle kamu düzenini bozacak bir durum söz konusu değil. Teşhir edilecek bir şey yoktur. Duruşmanınkapalı yapılması, adil yargılamayı ihlal olacaktır. Savcının talebininreddedilmesini istiyoruz.'' 

  Mahkeme heyeti, savcının duruşmanın kapalı oturumda yapılması talebini reddetti. Mahkeme, sonraki duruşmaya, avukatların Lahey Adli Yardım Sözleşmesi'ni getirmesi için süre verilmesi ve dosyadaki eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

  Avukat Reyhan Yalçındağ, duruşmadan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, duruşmada vekillik haklarının kabul edilmediğini öne sürerek, şunları söyledi:

  ''Duruşma, savcı ile hakim heyeti arasında geçmiştir. Bu kabul edilemez bir durumdur. Oysa bu davanın iddianamesi, vekaleti kabul edilmeyen avukatların yaptığı suç duyurusuyla düzenlenmiştir. Yani baştan bir çelişki vardır. Daha önce de aynı karakolda Ş.A'ya tecavüz edilmişti. O dönemde Derik Jandarma Komutanı M.Ç. bu davada aklanmıştı. Şimdiki davada da aynı şahsın ismi geçmiştir. Vekalet sözleşmesini yenileyeceğiz. Mağdurun özel bir durumu vardır. Mahkemede nasıl dinleneceğine gelecek celsede büyük olasılıkla karar verilir.''

  İddianamede, olayın geçtiği Derik Çayönü ile Mazıdağı Gonarköy jandarma karakollarında görev yapan sanıklar hakkında TCK'nın 416, 417ve 243. maddesi uyarınca 15'er yıl hapis cezası isteniyor.

  OLAYIN GEÇMİŞİ

  Mardin'in Derik İlçesi'ne bağlı Çayköyü'nde oturan Ş.E, 1998 yılında Mardin Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı başvuruda, 1993-94 yıllarında Çayköyü ile Mazıdağı'na bağlı Konur Köyü'nde 3 kez gözaltına alındığını, gözaltındayken de tecavüz ve işkenceye maruz kaldığını öne sürmüştü.

  Başsavcılık, başvuru dilekçesini, olay yerinin Mazıdağı olması nedeniyle Mazıdağ Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermiş, ancak başsavcılık, suç duyurusuyla  ilgili takipsizlik kararı vermişti.

  Daha sonra avukatların itirazını değerlendiren Mazıdağı Ağır Ceza Mahkemesi ise 10 Şubat 1999'da itirazı kabul ederek, dava açılmasına karar vermişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı