GeriGündem Mardin'deki kazılarda 11 kişiye ait kemikler çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mardin'deki kazılarda 11 kişiye ait kemikler çıktı

Mardin'deki kazılarda 11 kişiye ait kemikler çıktı
refid:20010993 ilişkili resim dosyası

Mardin'in Dargeçit İlçesi'nde, 17 yıl önce PKK'lıların iki öğretmeni öldürülmesinin ardından jandarma tarafından gözaltına alındıkları ve bir daha da kendilerinden haber alınamadığı önü sürülen 6 kişinin bulunması için yapılan kazılarda, şu ana kadar 11 kişiye ait kafatası, kemikler ve elbise parçaları bulundu. Kayıp yakınlarının avukatı İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, gösterilen yerlerde insanlara ait kemik ve elbiseler ortaya çıktığını, bazı kafataslarında kurşun izleri olduğunu söyledi.

PKK'lıların 1995 yılında iki öğretmeni öldürmesinin ardından jandarma tarafından gözaltına aldıktan sonra kaybolduğu öne sürülen Abdullah Olcay (20), Mehmet Emin Aslan (19), Nedim Akyön (16), Abdurrahman Coşkun (21), Davut Altınkaynak (13) ve Seyhan Doğan'ın bulunması için Dargeçit İlçesi Bağözü Köyü yakınlarında Diyarbakır Özel yetkili Cumhuriyet savcılığının talimatı ile 3 haftadır gerçekleştirilen kazılarda 11 kişiye ait kafatası, kemikler ve elbise parçaları bulundu. Değişik noktalarda yapılan kazılarda bulunan kemikler, kafatasları ve elbise parçaları Cumhriyet Savcılığı tarafından Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

KAZI ALANI GENİŞLEYEBİLİR

Kayıp yakınlarının avukatı İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, gösterilen bütün yerlerde insanlara ait kemik ve elbiseler ortaya çıktığını, bazı kafa taslarında kurşun izlerine rastlandığını söyledi. Kuzu, Dargeçit İlçesi'nde kazı alanlarının genişleyebileceğini de belirterek, "Farklı alanlarda kazılar yapılacak. Mardin genelinde birçok faili meçhul cinayete giden yüzlerce insan var. Bunları araştırıyoruz" dedi.

İHD Mardin Şubesi tarafından kayıplarla ilgili hazırlanan raporda; kaybolmaları süreci, hukuki süreç ve gelinen son aşama anlatıldı. Kazıların şu aşamada tamamlandığı ancak Adli Tıp Kurumu'ndan gelecek sonuçlara göre yeni yerlerde kazı yapılabileceği belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle