Gündem Haberleri

  Mardin'de "UNESCO Dünya Kültür Mirası" hamlesi

  AA
  12.06.2013 - 18:28 | Son Güncelleme:

  Mardin'in bir "marka şehir" olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine kabul edilmesi amacıyla imzalanan protokol yürürlüğe konuldu.

  Mardin'in bir "marka şehir" olarak Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesine kabul edilmesini hedefi doğrultusunda protokol imzalandı.

   

  Mardin Müzesi'nin bahçesinde düzenlenen törende konuşan Vali Ahmet Cengiz, ilin farklı ve zengin yapısının evrensel boyuta taşınması gerektiğini söyledi.
  İlin, soyut ve somut kültürel varlıklarıyla paha biçilmez bir konumda olduğunu belirten Cengiz, şöyle devam etti:

   

  "Üzeri biraz tozlanmış durumda diyebiliriz. Bu tozu temizlemeye, Mardin'in parlayan yüzü ile insanlara sunmanın çabası içindeyiz. İnanıyoruz ki Mardin'in bu eşsiz değerleri hayat buldukça ve insanlar tanıdıkça Mardin önümüzdeki süreçte çok daha iyi noktalarda olacaktır. Arzu ediyoruz ki bu evrensel zenginliği hem Türkiye'nin diğer bölgelerinde yaşayan vatandaşlarımızla hem de dünyada yaşayan insanlarla insanlıkla paylaşalım."

   

   

   Mardinde UNESCO Dünya Kültür Mirası hamlesi

   

  Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Ripert de kendilerinin, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinden vazgeçmediğini, Türkiye'nin de bundan geri durmayacağına inandıklarını bildirdi. AB'nin özellikle şehirlerde kültürel ya da doğal varlıkların müdahalelere maruz kaldığı durumlarla ilgili projelerde halkla istişare süreçlerine önem verdiğini dile getiren Ripert, şunları kaydetti:

   

  "Mardin Valiliği tarafından şimdiye kadar iki adet halkla istişare ve bilgilendirme oturumu gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyuyorum. Ayrıca renovasyonun, şehirdeki hayata en az rahatsızlık verecek şekilde yapılmasını öneririm. Sonuçta çalışmaların amacı şehri bir müzeye çevirmek değildir. Halen onun yaşayan bir şehir olmaya devam etmesi gerekmektedir. Mardin'in, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesine alınmayı hak edeceğine inanıyoruz."

   

  9 MİLYON EURO'LUK PROJE BÜTÇESİ

   

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ayhan Karaca ise Mardin'in turizme yönelik ihtiyaçlarını karşılanması için hazırlanan projenin toplam bütçesinin yaklaşık 9 milyon euro olduğu bilgisini verdi. Sürdürülebilir bir turizm projesi, uygulanabilir bir aksiyon planı ve etkin bir yönetişim modeli geliştirileceğine dikkati çeken Karaca, şöyle konuştu:

   

  "Yurt içi ve yurt dışında Mardin'in daha iyi tanınması için kampanyalar düzenlenecektir. Yaklaşık 30 ay sürecek proje kapsamında ayrıca Mardin'in fiziksel turizm altyapısı da gelişecektir. Bu çerçevede sit alanında yer alan ve 1'inci Cadde'de bulunan binaların cepheleri iyileştirilecek ve cadde boyunca standart tabela, kepenk ve tente sistemi uygulaması yapılacaktır. Projenin en önemli çıktısı da Mardin'in bir marka şehir olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine kabul edilmesi olacaktır."

   

  Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, projenin yerel yönetimlerle yürütülmesi gerektiğine değinerek, kent halkı adına çalışmada emeği geçenlere teşekkür etti. Daha sonra protokol, Cengiz, Ripert, Karaca, Ayanoğlu ve yüklenici firma yetkilisi tarafından imza altına alındı.

   

  Projenin detayları:

   

  -Proje, AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) çerçevesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Bölgesel Rekabet Edilebilirlik Operasyonel Programı çerçevesinde finanse ediliyor.

   

  -Valilik öncülüğünde uygulanacak proje kapsamında sürdürülebilir bir turizm stratejisi, uygulanabilir bir aksiyon planı ve etkin bir yönetişim modeli geliştirilecek.

   

  -Yurt içi ve dışında ilin daha iyi tanıtılmasına katkı sunacak proje ve kampanyalar hazırlanacak.

   

  -Projenin maliyeti ise 9,2 milyon euro olarak belirlendi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı