Gündem Haberleri

  Mardin Cezaevi'nde isyan

  Adnan AVUKA/MARDİN, (DHA)
  15.07.2012 - 12:43 | Son Güncelleme:

  MARDİN E Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki çocuk koğuşunda çocuklar dün akşam bir koğuştaki yatakları ateşe verdi. Güvenlik güçleri müdahale ederek yangını söndürürken, bu sabah saatlerinde terör suçundan tutuklu ve hükümlülerin kaldığı koğuşlardaki mahkumlar, yatakları havalandırma bölümünde ateşe verdi. Mardin Vali Vekili Müfit Gültekin, havalandırma bölümünde yatakların ateşe verilmesi ile ilgili çıkan yangının söndürüldüğünü ve mahkumlarla görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

  Vali Vekili Müfit Gültekin, dün akşam çocukların kaldığı bir koğuşta tutulan adli suçtan tutuklu çocukların yastıkları ateşe verdiğini, hemen müdahale edilerek ateşi söndürüldüğünü bildirdi. Vali Vekili Gültekin, bugün saat 09.15 sıralarında ise terör suçundan tutuklu ve hükümlülerin kaldığı koğuşta bulunan tutukluların yatakları havalandırma bölümünde ateşe verildiğini belirterek şöyle dedi:

  "Burada çıkan yangına da müdahale edilerek söndürüldü. Şu anda Alay Komutanı, Emniyet Müdürü, Cumhuriyet Başsavcısı cezaevinde bulunuyoruz. Durum kontrol altında. Bu eylemi yapanların mahkumların şu ana kadar bir talebi olmadı. Onlarla görüşmelerimiz sürüyor."

  Cezaevindeki olay nedeniyle itfaiye ve ambulanslar her olasılığa karşı cezaevi içinde bekletilirken binan önünde jandarma ve çevik kuvvet ekipleri de hazır bekletiliyor.

  Cezaevinde çıkan yangın ardından 4 hükümlü dumandan zehirlenirken, Abdurrahim İpek adlı tutuklunun da hafif yaralandığı belirtildi. Zehirlenen ve yaralanan mahkumlar, Mardin Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Olayların çıktığı cezaevindeki yangın haberinin duyulması üzerine, tutuklu ve hükümlü aileleri de cezaevi önüne gelerek, görevlilerden bilgi almaya çalışıyor.

  Ailelerin endişeli bekleyişi devam ederken, Mardin Vali Vekili Müfit Gültekin, Cezaevi Savcısı Zekerya Kabasakal, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Olcay Erdal, cezaevine giderek görevliler ile görüştü. Daha sonra tutuklu ve hükümlüler ile görüşmeler yapıldı. Vali Vekili Gültekin, Diyarbakır’da dün çıkan olayları protesto etmek isteyen siyasi hükümlülerin, 4 koğuşta yangın çıkardığını belirterek, durumun kontrol altına alındığını belirtti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı