Gündem Haberleri

  Maratonculara uyarı!

  Hürriyet Haber
  12.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aşırı su öldürüyor

  Koşucuların vücut gereksinimlerini hesaplanmadan içtiği aşırı su vücudun tuz dengesini bozuyor. Fenalaşan sporcunun kalp krizi geçirdiği düşünülerek yapılan tıbbi müdahale durumu daha da vahim hale getiriyor.

  Tıp uzmanları maraton yarışçılarının koşu sırasında aşırı su içmelerinin ölüme yol açabileceği uyarısında bulundu. Şimdiye kadar maraton yarışından sonra ölen bazı sporcuların kalp krizinden öldükleri sanılıyordu. Son yapılan araştırmalarda, vücudun tuz-su dengesindeki bozulmanın ölüme neden olabileceği anlaşıldı.

  California Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Allen Arieff ile Houston’daki Baylor College araştırmacıları, yarıştan sonra fenalık geçiren ve hastaneye kaldırılan maraton yarışçıları üzerinde yaptıkları araştırmalarda, vücudun aşırı zorlandığı sırada alınan aşırı suyun organizmanın dengesini bozduğunu saptadı.

  Araştırmacıların gözlemlerine göre, vücudun susuz kalmasından çekinen maratoncular, yarış sırasında mümkün olduğunca çok su içme eğiliminde oluyor. Koşu sırasında vücudun çıkardığı anti-diüretik hormon, alınan suyun idrar olarak atılmasını engelliyor. ’’İbuprofen’’ gibi ilaçlar da vücudun su tutmasını hızlandırıyor. Koşuda vücut kanı çok çalışan adalelere yönlendirdiğinden sporcunun içtiği ve bağırsakta biriken su emilemiyor. Yarış bittiğinde, derhal emilmeye başlanan su kana karışıp su-tuz dengesini aniden bozuluyor. Beyin şişiyor ve koruma sistemi kandaki suyu akciğerlere yönlendiriyor. Bu ise ölüme neden oluyor.

  Bu durumun önüne geçmek için kan dolaşımındaki tuz miktarının artırılması gerektiğinin altını çizen Dr. Arieff, acil servisteki doktorların, getirilen sporcunun kalp krizi geçirdiğini düşünerek bu yönde tedavi uygulamalarının durumu daha da vahimleştirdiğini belirtti.

  Sporcuların içmesi gereken su miktarının kişiden kişiye değiştiğini de vurgulayan Dr. Arieff, maratoncuların antreman sırasında, örneğin koşmaya başlamadan önce ve yarım maraton koştuktan sonra tartılmalarını ve ne kadar su kaybettiklerini belirlenmesini tavsiye etti. Dr. Arieff, koşucuların bu hesaba göre su içmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı