Gündem Haberleri

  Manyas'ta kuş gribi hakkında bilgi verildi

  Hürriyet Haber
  09.10.2005 - 21:53 | Son Güncelleme:

  Paç, Kızıksa Belediyesi Düğün Salonu'nda düzenlenen bilgilendirme toplantısında, kuş gribinin insanlara da geçebildiğini belirterek, hastalığın kısa zamanda kontrol altına alınmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

  Hastalığın geçmişi hakkında bilgi veren Paç, ölen hayvanların sahipleri ile hayvanların itlafında çalışan Tarım İl Müdürlüğü yetkilisi 7 kişiye koruyucu tedavi uyguladıklarını kaydetti.

  İnsanlarda kuş gribi hastalığının ortaya çıkmasının 5-10 günü bulabileceğini ifade eden Paç, şu aşamada insanlarda hastalığın görülmediğini anlattı.

  Üç kilometre alandaki bütün kanatlı hayvanların itlaf edileceğini dile getiren Paç, bölgedeki karantinanın 21 gün süreceğini bildirdi.

  Konuşmasının ardından belde halkının sorularını yanıtlayan Paç, belde halkından yapılan çalışmalara destek olmalarını istedi.

  Bu arada üretici Sıtkı Bozkurt, 2 bin 500 hindisinin itlaf edileceğini, 50 bin YTL lira zarara uğrayacağını ifade ederek, ”Mağduriyetimizi kim karşılayacak? Hayvanlarımın itlafına devam etmeleri için cesedimi çiğnemeleri gerekiyor” dedi.
  Bunu üzerine Paç'ın, kendisine yöneltilen bazı soruları yanıtlamaya yetkisi olmadığını, toplantının amacının hastalık hakkında bilgilendirme olduğunu söylemesi üzerine salon büyük oranda boşaldı.

  Üretici Mehmet Eksen ise hayvanlarının 2 Ekim Pazar günü ölmeye başladığını, 4 Ekim Salı günü ise çok sayıda hayvanının öldüğünü, 5 Ekim Çarşamba günü de Tarım İl Müdürlüğü'ne başvurduğunu belirterek, Sıtkı Bozkurt'un iddia ettiği ölüm olaylarının ise diğer hastalıklardan meydana geldiğini anlattı.

  Paç, İsmail Aygül adlı bir vatandaşın yakın zamanda tavuk kesip yediğini söylemesi üzerine tavuk eti yediğini bildirenlere de koruma tedavisi uygulanacağını kaydetti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı