GeriGündem Manisa'ya 5 bin kişilik sığınmacı kampı kurulacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  19
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Manisa'ya 5 bin kişilik sığınmacı kampı kurulacak

Manisa'ya 5 bin kişilik sığınmacı kampı kurulacak

Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Kerem Kınık, sığınmacıların insani şartlarda konaklatılması ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Manisa'da 5 bin kişilik kamp kurulmasına yönelik çalışma yürütüldüğünü bildirdi.

Kınık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Kızılayının, Suriye insani yardım operasyonunu yaklaşık 5 yıldır sürdürdüğünü, Türkiye'ye gelen sığınmacılara yardım elini uzattığını söyledi.

Türkiye ve AB arasında sığınmacı krizi konusunda mutabakata varıldığına işaret eden Kınık, "Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bu anlamda, AB'den
ülkemize geri gönderilme statüsünde olan mülteciler ve kaçak göçmenlerin tespitiyle ilgili Yunanistan'da birtakım faaliyetler yürüttü." diye konuştu.

Kınık, "Sığınmacıların ülkemizde insani şartlarda konaklatılması ve ihtiyaçlarının karşılanması anlamında Manisa'da 5 bin kişilik kamp kurulmasına yönelik çalışmaları yürütüyoruz. Kızılay olarak, özellikle bu geçiş dönemindeki geri gönderilecek mültecilere yönelik hizmetlerle ilgili Göç İdaresi ile birlikte çalışıyoruz." dedi.

Türkiye'de 22 kamp bulunduğunu dile getiren Kınık, şöyle devam etti:

"Bu kamplarda 250 bin Suriyeli yaşıyor. Buradaki insanlara yönelik Kızılay kartlarımız var. Bu kartlarla 310 milyon lira gibi bir maddi destek sağladık. Kamp dışındakilere de bu anlamda desteklerimiz devam ediyor. Son dönemlerde açtığımız toplum merkezlerinde, mülteci kardeşlerimizin uyum problemlerini çözmeye çalışıyoruz. Ayrıca Suriye içinde desteklediğimiz kamplar da var. Suriye'deki 500-600 bin civarında mağdura destek veriyoruz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle