Gündem Haberleri

  "Manisalı Gençler'in ifadesi işkenceyle alındı"

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kamuoyunda ''Manisalı gençler'' olarak bilinen davanın gerekçeli kararında, ''Sanıkların üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair, hukuka aykırı alındığı kesinleşen ikrarlarından başkaca mahkumiyetlerini gerektirir kesin ve inandırıcı deliller elde edilemediğinden tüm sanıkların beraatlarına karar verildiği'' bildirildi.

  İzmir DGM'ce hazırlanan gerekçeli kararda, ''Manisa Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların kolluk beyanlarının zora dayalı olarak alındığını, sorgulamayı yapan görevliler hakkında verdiği mahkumiyet kararı ile doğrulanmıştır. Bu ifadeleri doğrulayan herhangi bir yan delil de elde edilememiştir'' denildi.

  Kararda, her ne kadar sanıklardan bir kısmı kolluk ikrarlarını Cumhuriyet Savcılığı ve Tutuklama Hakimliği huzurunda sürdürmüşlerse de, sonradan bu aşamalarda dahi kolluk kuvvetlerinin baskısı devam ettiği için bu şekilde ikrarı havi (üzerlerine atılı suçu kabul etmek zorunda kaldıkları) beyanda bulunmak zorunda kaldıklarını belirttikleri kaydedildi.

  CMUK'un 247. maddesi gereğince, ikrarın kesin kanıt olarak kabul edilebilmesi için halkın huzurunda yapılmasının yanında her türlü maddi ve manevi cebir, tehdit ve hileden uzak serbest irade ile yapılması fiilinin işlenişi ile uyumlu yan delillerle de doğrulanması gerektiği anlatılan kararda, şöyle denildi:

  ''Yukarıda belirtilen hususlar ve tüm dosya kapsamı göz önüne alındığında, sanıkların müsnet suçu işlediklerine dair hukuka aykırı alındığı kesinleşen ikrarlarından başkaca mahkumiyetlerini gerektirir kesin ve inandırıcı deliller elde edilemediğinden tüm sanıkların beraatlarına karar verilmesi gerektiği görüş ve kanaatine varılmıştır.''

  Manisa'da 1995 yılında gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan ve aralarında lise öğrencilerinin de bulunduğu 15 genç, ''yasadışı örgüte üye olmak'' ve ''yardım ve yataklık'' suçlarından İzmir DGM'ye sevk edilmişlerdi.

  Burada yapılan yargılamada sanıklar çeşitli cezalara çarptırılmış, ancak bu karar 1998 yılında Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu.

  Kararın bozulması üzerine dava yeniden başlamış, ancak bu kez de Manisa Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 15 gence işkence yaptıkları iddiasıylayargılanan sanık polisler ile ilgili kesin kararın beklenmesine karar verilmişti. Polislerin mahkumiyet kararından sonra İzmir DGM, gençlerin tümünün beraatını kararlaştırmıştı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı