Gündem Haberleri

  'Manisalı Gençler davası' AİHM yolunda

  Hürriyet Haber
  18.07.2001 - 14:45 | Son Güncelleme:

  Kamuoyunda'Manisalı Gençler' olarak bilinen davada, duruşmaya katılmayan gençlerin avukatları konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacaklarını açıkladı.
  İşkence mağduru gençlerin avukatı Sema Pektaş, Manisa Ağır Ceza Mahkemesi'nde işkence yapmak suçundan yargılanan 10 polisin yargılanmasının 24 Haziran 1996'da başlandığını, beraat kararları ardından Yargıtay Ceza Daireleri Genel Kurulu'nun 15 Mayıs 1999'da polisleri suçlu bulduğunu söyledi. Yargıtay'ın kesin nitelikteki hükmünden 17 ay sonra Manisa Ağır Ceza Mahkmesi'nin ifadeleri toplayarak polislere ceza verdiğine dikkat çeken Pektaş, şöyle dedi:

  ``Böylece işkence davasından 5 yıl sonra karar verilebilmiştir. Ancak bu karar sanıkların son savunma istemleri kabul edilmeden verilmiştir. Biz hukukçu olarak savunma hakkına saygılıyız. Sanıkların son savunma hakkı verilmeliydi diye düşünüyoruz. Bu açıdan Yargıtay 8'inci Ceza Dairesi'nin bu usul eksikliği nedeniyle bozma kararı vermesi doğrudur. Ama 'Adil Yargılama' hakkı aynı zamanda 'Yargılamanın Makul Surede Bitirilmesi'ni de kapsar. Bu da uluslararı sözleşmelerle güvence altına alınmıştır.''

  ZAMAN AŞIMI ŞÜPHESİ

  İşkence davasının 5.5 yıldan bu yana sürdüğünü ve bu davada zaman aşımı süresinin 7.5 yıl olduğunu hatırlatan eden Pektaş, ``Yani önümüzdeki 2 yıl kadar süre içinde davamız bitirilmezse düşecek. Bu 2 yıl içinde biteceğinden Yargıtay Ceza Genel Kurulu'ndan dönüp ifadelerin alınmasının 17 ay sürdüğünü ve yeniden temyize gitmesinin 6 ay sürdüğünü gözönünde bulundurursak son derece kuşkuluyuz. Planlansa bu kadar olur. Davamız ya zaman aşımını nedeniyle düşecek ya da af kapsamına alınacak. Polislerin mahkum olduğu TCK 243'üncü maddenin af kapsamına alınması içinde Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvuru da görüşülüyor. Böylece iç hukuk yollarının etkisiz ve işlevsiz olduğu ortaya çıktı.''
  Pektaş, bu nedendelerden dolayı Manisa'da yapılan duruşmaya katılmadıklarını bundan sonra da katılmayacaklarını, davayı da en kısa sürede Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götüreceklerini açıkladı.

  İŞKENCE SİSTEMATİK

  Hazırlıklarını büyük oranda tamamladıklarını ve 15 gün içinde başvuru yapmayı planladıklarını ifade eden Pektaş, AİHM'de Türkiye'de işkencenin sistematik ve idari olduğunu bu nedenle cezalandırılmadığını anlatacaklarını söyledi. Pektaş, ``İşkenceyi ispatlamak için başvurmuyoruz. Yargıtay bu konuda kesin kararı verdi. İşkencenin cezalandırılmamasını şikayet edeceğiz. İşkenceci polislerin çok azı yargılanıyor. Onların da çoğu ceza almıyor, tutuklanmıyor, idari soruşturmaya uğramıyor hatta cezaları infaz edilmeyip terfi ettiriliyor. Doktorlar bile rapor veremiyor'' dedi.

  'Manisa davası'nda makul sürenin aşılması ve Türkiye'de işkencenin cezalandırılmaması nedeniyle iç hukuk yollarının tükendiğini düşündüklerine dikkat çeken Pektaş, bu nedenle Manisa'dan gelecek sonucu beklemeye ihtiyaç duymadan AİHM'ye rahatlıkla başvurabileceklerini savundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı