Gündem Haberleri

  Manisa'da Balkan buluşması

  Ertan KORKMAZ/MANİSA, (DHA)
  29.05.2008 - 15:59 | Son Güncelleme:

  MANİSA'da, AKP Gençlik Kolları tarafından ‘1'inci Dostluk ve Kardeşlik Günleri Balkan Buluşması’ düzenledi. Şenlik havasında geçen buluşmada, 30'u aşkın yabancı konuk ve Türk heyet bir araya geldi.

  Sempozyumda konuşan AKP Manisa Milletvekili ve TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, “Meclis başkanlığı yaparken Evlad-ı Fatihan olarak gördüğümüz Balkan ülkelerindeki kardeşlerimi sık sık ziyaret ettim. Buna üşenmedim. Marifet Amerika'ya değil oralara gidip ziyaret etmek” dedi.

  Bu yıl ilki düzenlenen Dostluk ve Kardeşlik Günleri Balkan Buluşması'na Yunanistan, Bulgaristan, Bosna Hersek, Kosova, Makedonya ve Kuzey Kısrıs Türk Cumhuriyeti'nden 30'u aşkın davetli katıldı. Konuk ülke temsilcileri, Sultan Camisi önünden başlayan kortejle etkinlik kapsamında sempozyum düzenlenecek olan Belediye Kültür Sitesi Lale Salonu'na kadar yürüdü.

  Burada, Balkanlar'daki Türkler'in bağımsızlık mücadelesiyle anılan Dr. Sadık Ahmet'in eşi Işık Sadık Ahmet'in onur konuğu olduğu bir sempozyum yapıldı. Sempozyuma, Bosna Hersek'in İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Senad Sepic, konuşmacı olarak katıldı. CBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çelik'in başkanlık yaptığı sempozyum öncesinde, AKP Manisa milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi ve Bülent Arınç da konuştu. Arınç, Balkanlar'daki Türk varlığının önemine değindi. Arınç, Balkan ülkelerindeki soydaşların Evlad-ı Fatihan olduğunu belirterek, “Onlar, Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet döneminde ana vatana kavuşmuşlardır. Fatih Sultan Mehmet de şehzadeliğini Manisa'da yapmış büyük bir padişahtır. Bu buluşmanın Manisa'da yapılması bu yüzden çok önemli. Meclis başkanlığım döneminde Balkan ülkelerindeki Türk yöneticilerle sık sık görüştüm. O ülkelere resmi ziyaretler yaptım. Evlad-ı Fatihan olarak gördüğümüz Balkan ülkelerindeki kardeşlerimi sık sık ziyaret ettim. Buna üşenmedim. Marifet Amerika'ya değil oralara gidip ziyaret etmek” dedi.

  Konuşmaların ardından başlayan sempozyumda Dr. Sadık Ahmet'in eşi Işık Sadık Ahmet, Balkan Türkleri'ne Türkiye'den verilen desteğin çok önemli olduğunu ifade etti. Işık Sadık Ahmet, düzenlenen sempozyum ve konferansların yanısıra soydaşların bulunduğu yerlerin gezilmesi gerektiğini de söyledi.

  Dostluk ve Kardeşlik Günleri Balkan Buluşması kapsamında, halk dansları gösterileri sunulacak, sanatçı Arif Şentürk de bir konser verecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı