Gündem Haberleri

  Manço Okulu'nun içi boş kaldı

  Hürriyet Haber
  04.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yeni öğrenim yılının başlamasına bir hafta kala, Barış Manço'nun her öğrenciye bilgisayar sözü verdiği okuluna daha kara tahta bile gelmedi. Personel eksiğe olan okulun müdürü de henüz atanmadı.

  Temeli 1997'de atılan Lale-Barış Manço İlköğretim Okulu, ancak bu sene eğitime başlayabilecek. Ancak okulun sadece kaba inşaatı bitmiş durumda.

  Okulun yapımına Barış Manço hayattayken başlanmış, sonra eşi tarafından devam ettirilmişti. Bu nedenle de ikisinin adını taşıyacaktı. Ancak müteahhitliğini Sibel Can'ın kocası Sulhi Aksüt'ün yaptığı okul yarım bırakılınca, İl Özel İdaresi işin devamını üstlendi. Okulun adından ‘‘Lale Manço’’yu çıkararak sadece Barış Manço İlköğretim Okulu olmasına karar verdi.

  800 öğrencisi var

  Ancak okulun sorunları bitmedi. Şu ana kadar 800 öğrencinin kaydolduğu okulun kaba binası dışında hiçbir şeyi yok. Üstelik depremde binası hasar gören Yunus Emre Lisesi de geçici olarak burada eğitim verecek.

  Okul aile birliğini kurmaya çalışan Alaaddin Yarıcı, bölgedeki tek okul olan Barış Manço İlköğretim Okulu'nu herkesin yıllardır heyecanla beklediğini anlatıyor. Okulun 30 kişilik sınıflarda, tekli sıralarda ve öğrenci sayısı kadar bilgisayarla eğitim vermesi planlanıyordu. Spor salonu da olacaktı.

  Okul binası özenle yapılmış. Fuel-oil ile çalışan ısıtma sistemi, ses geçirmez pencereleri, mermer döşemeleri var, ama içi boş. Sınıflarda kara tahta, sıra, perde yok. Sınıf kapılarının tabeları yerleştirilmemiş. Bahçedeki kaidenin üzeri boş. Atatürk büstü bekliyor. Alaaddin Yarıcı okulun ihtiyaçlarını şöyle sıralıyor: 900 sıra ve oturak, 30 sınıflık ders araçları (harita, Gençliğe Hitabe, İstiklal Marşı, Atatürk portresi), ses düzeni, Atatürk büstü. Ayrıca personel eksiği sözkonusu. 14 öğretmen atanan okul a dört öğretmen ve hizmet için personel gerekiyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı