Gündem Haberleri

  Manavgat’ın suyu 20 yıl İsrail’e akacak

  Hürriyet Haber
  04.10.2003 - 01:59 | Son Güncelleme:

  İsrail ile Manavgat suyunun satışı konusunda anlaşmaya varıldı. Türkiye, 20 yıl boyunca Manavgat’ın suyunu İsrail’e satacak.

  İsrail Enerji ve Altyapı Bakanı Joseph Paritzky, Türkiye ile Manavgat suyunun alınması konusunda fiyat, miktar ve sürede anlaşma sağladıklarını, birkaç gün içinde anlaşmanın imzalanacağını sandığını açıkladı.

  Paritzky, düzenlediği basın toplantısında, ‘‘Türkiye'nin satacak suyu var. Bizim de suya ihtiyacımız var. Biz Türkiye ile su için anlaşma sağladık. Bundan memnunuz. Bu, 20 yıllık bir anlaşma’’ dedi. Suyu alırken, onun yanında enerji alanında başka işler yapılabileceğine işaret eden İsrailli bakan, ‘‘Mesela doğalgaz, petrol de olabilir. Belki biz de size uzmanı olduğumuz sulama konusunda know-how verebiliriz. Biz güçlerimizi birleştirip hepimiz için iyi şeyler yapabiliriz. Bu neden olmasın?’’ şeklinde konuştu.

  Joseph Paritzky, bir gazetecinin Manavgat'tan suyun ne zaman taşınacağını sorması üzerine, ‘‘Umarım çok yakında. İlkeler konusunda anlaştık. Ve çok yakın, birkaç gün içinde anlaşmanın imzalanacağını sanıyorum. İlkeler derken fiyatta, miktarda ve sürede anlaştık. Şimdi suyun taşınması işlemine bakmalıyız’’ diye konuştu. Manavgat suyunun taşınması işleminin kolay olmadığına işaret eden Paritzky, 15 milyon metreküplük suyun söz konusu olduğunu, taşınma işlemi için büyük tankerler inşa ettiklerini kaydetti. Paritzky, tankerlerin yanı sıra başka yolların da kullanılabileceğini, kendilerine balon önerisi geldiğini ifade ederek, ‘‘Bu balonların gemilerin arkasına bağlanarak taşınması önerildi. Ama denizin durumuna göre nasıl olur bilemem. Öncelikle anlaşmayı tamamlamamız lazım. Türk hükümeti imzadan önce taslağın bazı bölümlerinin gözden geçirilmesini istiyor’’ şeklinde konuştu. Alınan suyun fiyatına dair bir soru üzerine ise Paritzky, ‘‘Olabilecek en iyi fiyatı belirledik. Ama söyleyemem’’ yanıtını verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı