Gündem Haberleri

  'Mami'nin çetesinden 20 saniyede yeni kart

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)
  25.02.2011 - 12:23 | Son Güncelleme:

  İzmir’in de aralarında bulunduğu 10 ilde eş zamanlı yapılan baskınlarda, bankaların internet sitelerine gönderdikleri virüsler sayesinde işlem yapan Türk müşterilerin hesaplarından ve Rus hacker’lardan elde ettikleri yabancı kişilerin bilgileriyle ürettikleri kredi kartlarından alışverişle haksız kazanç elde eden şebeke, polisin baskınıyla çökertildi. Cezaevinden tahliye olduktan sonra tekrar ekibini toplayan ’Mami’ lakabıyla bilinin şebeke lideri M.O. ile Sami Hoştan’ın yeğeni olduğunu söyleyen E.Ö.’nün de aralarında bulunduğu 30 kişi, adliyeye sevkedildi. Zanlıların kullandığı makinelerle, polisin yaptığı gösteride 20 saniyede yepyeni bir kredi kartı üretmesi ise şaşkınlık yarattı.

  Banka hesaplarından sahtecilik yapan gruba yönelik takip başlatan İzmir polisi, 11 ay önce yapılan dinlemelerde sahtecilik suçundan girdiği cezaevinden tahliye olan, ’Mami’ lakabıyla bilinin M.O.’nun tesbit edilmesiyle harekete geçti. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, tahliyesinin ardından daha önceden işbirliği yaptığı ekibini topladığı belirlenen M.O.’nun faliyetlerini ve elemanlarının kimliklerini tek tek belirledikten sonra operasyona başladı. İzmir, İstanbul, Kocaeli, Düzce, Tekirdağ, Konya, Ordu, Aydın, Antalya ve Bursa’da eş zamanlı baskınlarda, aralarında çete lideri M.O. ile Sami Hoştan’ın yeğeni olduğunu söyleyen E.Ö.’nün de aralarında bulunduğu 30 kişi, yakalandı. Zanlılarla birlikte, kart üretme makinesi, karta bilgi kopyalama makinesi, 600 boş kredi kartı, 55 kullanılabilir kredi kartı, 500 sahte kredi kartlarıyla yapılmış alışveriş slipleri, 43 flaş bellek, çok sayıda kişiye ait kredi kartı bilgileri, 25 harddisk ile 58 cep telefonu ele geçirildi.

  İKİ KOL HALİNDE ÇALIŞMIŞLAR

  Çeteye yönelik soruşturmada, zanlıların M.O.’nun koordinesinde, iki grup halinde çalıştıkları belirlendi. Gruplardan birinin, ilk olarak bankaların internet sitelerine virüs gönderdikten sonra, işlem yapan müşterilere yeni bir güvenlik programı uygulandığı söylenerek bunun indirilmesini sağladıkları belirlendi. Bunun sonrasında ise, bu virüs sayesinde, müşterinin cep telefonuna gitmesi gereken işlem için gerekli banka şifrelerinin, zanlıların telefonuna geldiği tespit edildi.

  Zanlıların bunun dışında, internet üzerinden kurdukları sahte alışveriş siteleriyle, işlem yapmaya çalışan kişilere ait bilgileri elde ettiği, bunlarla sahte nüfus cüzdanı hazırladıkları, sonrasında ise gittikleri telefon bayisinden gerçek kişinin hattını iptal ettirip aynı numarayla kendilerinin kullandığı yeni bir simkart çıkarttıkları, böylelikle de yine şifrelerin kendi telefonlarına gelmesini sağladıkları saptandı.

  ALIŞVERİŞ İKİ KIRGIZ KADINDAN

  Çetenin ikinci kolunun ise, Rus hacker’lardan alınan yabancı kişilere ait bilgileri ’papağan’ adı verilen cihazlarla başka bir karta yükleyip yeni bir kart ürettikleri tespit edildi. Üzerinde yabancı isim yazılan kredi kartlarıyla da, dikkat çekmemesi için yanlarında çalışan Kızgızistan uyruklu E.K. ve G.O.’ya alışveriş yaptırıldığı ortaya çıktı.

  HAVALE GÖNDERENİN ŞİFRESİ "ATICI"

  Kullandıkları sahtecilik yöntemleriyle milyonlarca TL’lik haksız kazanç elde eden çete üyelierinin kendi aralarındaki telefon görüşmelerinde, polis takibinden kurtulmak için şifreli bir dil kullandığı, havale yapan kişinin şifresinin ise "atıcı" olduğu bildirildi.

  20 SANİYEDE YENİ KART ÜRETTİLER

  Zanlıların kullandığı makineyle polisin yaptığı gösteri de şaşkınlık yarattı. Bankaların kredi kartlarının birebir benzerleri, zanlıların kullandığı kart üretme cihazında, 20 saniye gibi kısa bir sürede, yeniden üretildi. Gözaltındaki 30 kişi, sorgularının ardından adliyeye sevkedildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı