Gündem Haberleri

  Malvarlığı davasından Çiller'e beraat çıktı

  Hürriyet Haber
  22.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in malvarlığını araştırmak amacıyla kurulan komisyona gerçeğe aykırı bilgi verdiği gerekçesiyle yargılanan Özer Uçuran Çiller, beraat etti.

  Mahkeme, Çiller Ailesi'nin sahibi bulunduğu Marsan Holding A.Ş.'nin 4 yönetim kurulu üyesinin de beraatlerini kararlaştırdı. Davanın karar duruşmasına sanıklar katılmazken, Çiller'in avukatı Bülent Acar ve diğer sanıkların avukatı Ömer Asım Livanelioğlu ile müdahil Maliye Bakanlığı'nın avukatı Serpil Dalokay katıldı. Yargıç Sadi Sarıyıldız, bilirkişi heyetinin hazırladığı 5 sayfalık bilirkişi raporunun mahkemeye geldiğini bildirdi. Sarıyıldız, raporda, suçun unsurlarının oluşmadığının bildirildiğini kaydetti. Savcı da sanıkların beraatlerini istedi. Mahkeme yargıcı Sadi Sarıyıldız, ‘‘Araştırılması gereken bir husunun kalmadığı kanaatine varıldığını’’ kaydetti. Sarıyıldız, sanıklar Özer Uçuran Çiller, Ahmet Destegül, Yüksel Noyanoğlu, İpek Ertin ve Bilger Duruman'ın beraatlerine karar verirken, gerekçesini şöyle sıraladı:

  ‘‘Sanığın eşi eski Başbakan Tansu Çiller ile ilgili TBMM'de kurulan Soruşturma Komisyonu çalışmaları sonuçlanmış, Tansu Çiller hakkındaki soruşturma önergesinde yer verilen iddiaları doğrulayacak herhangi bir bilgi ve belge elde edilemediğinden bahisle iddiaların subuta ermediği sonucuna varılıp, Yüce Divan'a sevkine yer olmadığına karar verilmiştir. Açıklanan nedenlerle, sanık Özer Çiller'in, üzerine atılı suçun oluşmadığı kanaatine varılmıştır.’’

  İddianamede, Çiller'in ‘‘Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Kanuna’’ aykırı davranmak suçuçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapsi isteniyordu.

  İKİNCİ BERAAT KARARI Ankara 20. Asliye Ceza Mahkemesi, Özer Çiller'in, daha önce ‘‘haksız servet edinme suçuna iştirak ettiği’’ gerekçesiyle 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada da beraat kararı vermişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı