Gündem Haberleri

  ‘Malum kişi’li dava

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  25.03.2005 - 01:58 | Son Güncelleme:

  Yüce Divan’daki Türkbank davasında söz alan tanıklar, Alaattin Çakıcı’dan söz ederken adını kullanmak yerine ‘İsmi malum kişi, kötü lakaplı kişi’ dediler.

  ESKİ Başbakan Mesut Yılmaz ve eski Devlet Bakanı Güneş Taner’in, ‘Türkbank ihalesine fesat karıştırdıkları’ iddiasıyla Yüce Divan’da yargılandıkları davada dün 8 tanık dinlendi. Duruşmada, Alaattin Çakıcı’nın ‘Türkbank ihalesini etkilemeye çalıştığına ilişkin haberlere ve Emniyet’ten de bu konunun sorulmasına’ rağmen neden ihalenin iptal edilmediği sorgulandı. Tanıkların Çakıcı’dan ismi yerine ‘İsmi malum kişi, kötü lakaplı kişi’ diye söz etmeleri dikkat çekti.

  YILMAZ: KASIT VAR

  Duruşmada söz alan Mesut Yılmaz, Türkbank ihalesini Alaattin Çakıcı’nın etkilemeye çalıştığına ilişkin kaybolan istihbarat notunun, ‘Bazı kişilerce kendilerine sorumluluk atfedileceği düşüncesiyle devlet kurallarını çiğneyerek alelacele gönderildiğini’ öne sürdü. Yılmaz, Emniyet İstihbaratı’nın bu notunu görmediğini, ama kendisinin bu not sanki gelmiş gibi gerekli araştırmayı MİT ve Emniyet’ten yaparak, kesin delil elde ettikten sonra Türkbank ihalesinin iptalinin sağladığını anlattı.

  EV TEKLİFİ

  Davada tanık olarak dinlenen dönemin İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş ise işadamı Korkmaz Yiğit’in kendisini ziyarete geldiğini, ‘Sizi İstanbullu yapalım’diyerek Platin Konutları’ndan kendisine 1 milyon dolarlık ev teklif ettiğini söyledi. Ancak Aktaş, Yiğit’in bu teklifini reddettiğini anlattı.

  TELKİNİ OLMADI

  Tanıklar, Yılmaz ve Taner’in ihale sürecinde ‘Hiçbir tavsiye ve telkini olmadığını’ ifade ettiler. Dönemin Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen, ‘Türkbank ihalesine olumsuz yönde etkileyecek yazılı ve sözlü bir belge Hazine Müsteşarlığı’na ulaşmadı’ dedi. Türkbank ihalesini yapan komisyonun başkanı Aydın Esen ise haziran ayında Hürriyet’te, ‘Çakıcı’nın ihale sürecini etkilemeye çalışan iki adamının silahlarla yakalandığı’ yönünde haber okuduğunu söyledi.

  GECİKEN BİLGİ

  Bunun üzerine İstanbul Emniyeti’ne yazı yazarak bilgi istediğini kaydeden Esen, ihale bittikten sonra saat 17.50’de Emniyet yazısının geldiğini söyledi. Türkbank davasının 15 Nisan’da yapılacak duruşmasında işadamları Mehmet Emin Karamehmet ve Erdoğan Demirören’in de aralarında bulunduğu 8 tanık dinlenecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı