Gündem Haberleri

  Maltepe Belediyesine 17 yeni polis aracı

  A.A
  17.01.2006 - 15:22 | Son Güncelleme:

  Maltepe Belediyesi, Maltepe Emniyet Hizmetleri Geliştirme ve Destekleme Derneği ile hayırsever vatandaşların katkılarıyla ilçe emniyet müdürlüğüne kazandırılan 17 polis aracı, törenle hizmete girdi.

  Maltepe Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde yapılan törende konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Ergün Güngör, kentin yaklaşık 15 milyon nüfusuyla dünyanın 9. büyük metropolü olduğunu ifade ederek, yoğun bir göç ve çarpık kentleşmenin sonucunda İstanbul'da halledilmesi gereken en önemli sorunların başında güvenliğin geldiğini söyledi.

  Emniyet teşkilatının, huzur ve güveni sağlamak için üstün bir vazife anlayışı içinde gece ve gündüz, kar ve kış demeden fedakarca çalıştığına işaret eden Güngör, 300 noktada 570 kamera ile çalışan Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu'nun (MOBESE) 2005 yılı Haziran ayında hizmete girmesiyle polis hizmetlerinde son derece yoğun bir kalite yaşandığını anlattı.

  Güngör, MOBESE ile önleyici hizmetlerde de başarının arttığını, birçok organizasyonlarda bu sistemden yararlandıklarını ve bu sistemin çalıntı araç konusunda da büyük katkılar sağladığını belirtti.

  Bunların yanında polisin araç filosunun güçlendirilmesi için de çalışmalar yapıldığını dile getiren Güngör, İl Özel İdaresi, İstanbul Trafik Vakfı ve İstanbulluların katkılarıyla 260 yeni aracın polis teşkilatına kazandırıldığını hatırlattı.

  Güngör, bugün Maltepe'de devlet-millet kaynaşmasının en güzel örneğinin yaşandığını vurgulayarak, “Polis teşkilatımız, kendilerine gösterilen bu güven, destek ve teveccüh karşılığında Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda çağdaş, insan hak ve hürriyetlerine saygılı, halkın huzur ve güvenini sağlamak için azimli ve kararlı bir çalışmanın heyecanı içerisindedir” diye konuştu.

  EMNİYET MÜDÜRÜ CERRAH

  İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da, büyük bir megakent olan İstanbul'un nüfusunun 14 milyona yaklaştığını ve yılda 300-350 bin göç aldığını hatırlatarak, bunun da İstanbul'un asayişinin bozulmasına neden olduğunu söyledi.
  Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne 11 otomobil ve 6 motosiklet kazandırıldığına dikkat çeken Cerrah, hırsızlık ve kapkaç gibi olayların önlenmesinde motosikletlerin öneminin büyük olduğunu vurguladı.

  Cerrah, geçen gün İl Özel İdaresi'nin katkısıyla 113 motosiklet ve çeşitli vakıf ve derneklerin katkılarıyla da toplam 260 adet aracın hizmete girdiğini belirterek, bu araçların İstanbul'un asayişinin daha iyi şekle getirilmesinde etkili olacağını kaydetti.

  Polisin, gecesini gündüzüne katarak, her türlü imkanı kullanarak, halkla el ele vererek çalıştığını dile getiren Cerrah, “İstanbul polisinin tek bir görevi var. İstanbul halkına huzur, asayiş ve güvenin sağlanması” dedi.

  Polisin, halkın sevgi ve güveniyle daha büyük işlere imza atacağını ifade eden Cerrah, İstanbul polisinin narkotikten teröre, terörden asayişe kadar her alandaki başarılarının herkes tarafından izlendiğini bildirdi.

  TEŞEKKÜR PLAKETLERİ

  Vali Yardımcısı Güngör, katkılarından dolayı Maltepe Belediye Başkanı Fikri Köse'ye, Cerrah da Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan adına üniversitenin Genel Sekreter Yardımcısı İsmet Bıçakçı'ya plaket verdi. Ayrıca, araçların alımına katkılarından dolayı Maltepe Emniyet Hizmetleri Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı Faik İçmeli'nin de aralarında bulunduğu 15 kişiye plaket sunuldu.

  Güngör ve Cerrah, daha sonra toplam 300 bin YTL'ye satın alınan 6 motosiklet, 2 otomobil ve 9 midibüsü inceleyerek, ilk denemelerini yaptı.

  Tören, araçların siren çalarak yaptıkları geçişle sona erdi.

  GÖNGÖREN'DE BİR KADININ ARAÇTA KİLİTLENMESİ

  İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, tören sonunda basın mensuplarının Güngören'de bir kadının kaçırıldıktan sonra otomobilinin bagajında kilitli olarak bulunmasına ilişkin yönelttiği soruyu cevaplandırdı.

  Konunun araştırıldığını ifade eden Cerrah, “Kadının başka bir durumu var mı, yok mu? Şirketin veya şirketin sahibinden mi kaynaklanıyor? Onlar inceleniyor. Şu anda olayla ilgili gözaltında kimse yok. Kadınla ilgili araştırmamız yapılıyor.

  Sonuca varacağız. Kadının 'Şirketten dolayı bağladılar. Herhangi bir şeyimi almadılar' şeklinde ifadesi var. Polis olarak onun altında başka bir şey var gibi geliyor bana. Açıklığa kavuşturabiliriz. Olay basit, kapkaç değil” dedi.

  Cerrah, “Ağca'nın imza atma zorunluluğu bitti mi?”, “Ağca'nın yurtdışına kaçma girişimine karşı neler yapılacak?” şeklindeki sorular üzerine de bu konuda bir açıklama yapmasının doğru olmadığını söyledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı