Gündem Haberleri

  Malta ve Kıbrıs Rum kesiminin avroya geçişlerine nihai onay

  Hürriyet Haber
  10.07.2007 - 14:19 | Son Güncelleme:

  AB'de ortak para kullanan 13 ülkenin katıldığı Avro Bölgesi Maliye Bakanları (Avro Grubu) toplantısında Malta ve Kıbrıs Rum kesiminin 2008 yılı başında avroya geçişlerine nihai onay verildi.

  Malta ve Kıbrıs Rum kesimine Avro Bölgesi'nin 14'üncü ve 15'inci üyeleri olmak için daha önce Avrupa Merkez Bankası, AB Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi'nden yeşil ışık yakılmıştı.

  Avro Bölgesi'ne dahil olmak isteyen ülkelerin enflasyon oranının, AB'de en düşük oranlara sahip 3 ülke ortalamasını 1,5 puandan fazla geçmemesi gerekiyor. Son verilere göre bu kritik eşik yüzde 3 olarak hesaplanıyor.

  Aday ülkelerden ayrıca kamu kesimi borçluluk oranının gayri safi yurtiçi hasılalarının yüzde 60'ını aşmaması ve bütçe açıklarının yüzde 3'ün altında olması şartı aranıyor.

  2006 yılı itibariyle Kıbrıs Rum kesimininde enflasyon oranı yüzde 2, bütçe açığı yüzde 1,5 ve borçluluk oranı yüzde 65,3 seviyesinde bulunuyor.

  400 bin nüfusuyla AB'nin en küçük ülkesi Malta'da ise enflasyon oranı yüzde 2,2, bütçe açığı yüzde 2,6 ve borçluluk oranı yüzde 66,5 düzeyinde seyrediyor.

  AB Komisyonu, her iki adayın borçluluk oranlarını önümüzdeki yıl yüzde 60 seviyesinin altına indireceğini tahmin ediyor.
  Yaklaşık 30 milyar avro gayri safi yurtiçi hasılaya sahip olan Malta ve Kıbrıs Rum kesimi, 8,2 milyar avroluk Avro Bölgesi ekonomisini binde 2'ye yakın büyütecek.

  AB'nin yeni üyelerinden Slovenya, 2007 yılı başında Avro Bölgesi'ne katılan 13'üncü ülke olurken eş zamanlı olarak başvuran Letonya'ya, referans değerinin üzerindeki enflasyon oranı gerekçe gösterilerek izin verilmemişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı