Gündem Haberleri

  Malki cinayeti sanıklarının cezaları bu kez onandı

  Nail KAHRAMAN / BURSA, (DHA)
  31.05.2011 - 12:20 | Son Güncelleme:

  YARGITAY’ın, Bursa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen kararı iki kez bozmasının ardından yeniden görülen Nesim Malki cinayeti davasında, ömür boyu hapis ve 10- 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Erol Evcil, Burhanettin Türkeş, Oğuz Işıklı ve Mücahit Çakal’a verilen cezayı Yargıtay bu kez oy birliği ile onadı. Cezaevinde kaldıkları süreler hesaplanacak olan sanıklar, varsa cezalarının kalan bölümü için tekrar cezaevine konulacak.

  Bursa’da 1996 yılında tabancayla öldürülen işadamı Nesim Malki cinayeti davasında Yargıtay’ın verilen cezaları daha önce iki kez bozmasının ardından, ’Tasarlayarak adam öldürmek’, ’Azmettirmek’ ve ’Yağma’ suçlarından yargılanan Erol Evcil, Burhanettin Türkeş, Şükrü Elverdi, Oğuz Işıklı ve Mücahit Çakal, Bursa 2’ Ağır Ceza Mahkemesi’nce geçen yıl 3 mart günü yapılan son duruşmada, ’ömür boyu hapis’ cezasına çarptırıldı. Mahkeme ’Azmettirmek’ suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Erol Evcil’e ’Yağma’ suçundan ayrıca 10 yıl, Burhanettin Türkeş’e ise 11 yıl 4 ay 3 gün hapis cezası verdi. Mahkeme aynı olayda uzun yıllar yakalanmadıkları için dava dosyaları ayrılan tutuklu sanıklar Oğuz Işıklı’ya ’Cinayet’ suçundan ’Ömür boyu’, Emin Menge’ye de ’Adam öldürmeye yardım etmek’ suçundan 12.5 yıl hapis cezası verdi. Cezaevinde kaldıkları süreyi dikkate alan mahkeme Işıklı ve Menge’nin tahliyesine, sanıkların tümüne konulan yurt dışına çıkış yasağının ise kaldırılmasına karar verdi.

  OY BİRLİĞİYLE ONANDI

  Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, daha önce iki kez bozduğu Malki cinayeti sanıklarıyla ilgili üçüncü kez yapılan yargılamada verilen kararı oy birliği ile onayıp, dava dosyasını sanıkların cezaevinde kaldıkları sürenin hesaplanması için İnfaz Savcılığı’na gönderdi. Burada yapılacak hesaplamadan sonra sanıkların aldıkları cezadan kalan süreleri bulunursa, cezaevine konulacak.

  YARGITAY 2 KEZ BOZMUŞTU

  Bursa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olduğu öne sürülen Erol Evcil, tetikçisi oldukları iddiasıyla Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi hakkında verdiği ömür boyu hapis cezası kararı, Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi tarafından Yeni TCK uyarınca bozuldu. Yargıtay, yerel mahkemenin kararının yeni TCK’ya göre yeniden değerlendirilmesi, ’tetikçi’ olarak ceza verilen Burhanettin Türkeş’in ’azmettirici’ olarak, ’Cinayet’ suçundan beraat eden Emin Menge’nin ’Cinayete yardım etmek’, Mücahit Çakal’ın ise ’Cinayet’ suçundan tekrar yargılanmalarını istedi.

  Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nin ilk bozma kararının ardından, dava Bursa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görüldü. Mahkeme, 7 Ocak 2008’de yapılan duruşmada, ’Tasarlayarak adam öldürme’ suçundan yargılanan Erol Evcil’in de aralarında bulunduğu 5 sanığı ömür boyu hapse, Emin Menge’yi de ’Adam öldürmeye yardım etmek’ suçundan 12.5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca Evcil’e ’yağma’ suçundan 10 yıl, Burhanettin Türkeş’e ’gasp’tan 11 yıl 4 ay 3’er gün hapis cezası veren mahkeme, davada, ömür boyu hapis cezası verilen tutuklu sanık Oğuz Işıklı dışındaki 4 sanık hakkında da yakalama emri verdii. Yargıtay bu kez de, kararın sanıkların yüzüne okunmaması ve birinin avukatının duruşmada bulunmaması nedeniyle bozma kararı vermişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı