Gündem Haberleri

  Malki cinayeti davası yine ertelendi

  Mümin ÇOTAK/BURSA, (DHA)
  27.07.2007 - 17:58 | Son Güncelleme:

  NESİM Malki cinayeti davasında Yargıtay'ın Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce haklarında verilen kararları bozmasının ardından, Erol Evcil’in de aralarında bulunduğu sanıkların yargılanmasına devam edildi. Sanıkların katılmadığı duruşma, mahkeme heyetine 90 sayfalık savunma veren Evcil’in avukatı Kemal Kumkumoğlu’nun ‘tevsii tahkikat’ (soruşturmanın genişletilmesi) talebi üzerine ertelendi.

  Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce, Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olduğu iddiasıyla Erol Evcil, tetikçisi oldukları iddiasıyla Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi hakkında verilen ömür boyu hapis cezası kararını, yeni TCK uyarınca bozmuştu. Yargıtay, kararında, yerel mahkemenin kararının yeni TCK’ya göre yeniden değerlendirilmesi, ‘tetikçi’ olarak hüküm giyen Burhanettin Türkeş’in ‘azmettirici’ olarak yargılanmasını istemişti. Cinayet suçundan beraat eden Emin Menge ve Mücahit Çakal hakkındaki karar Menge’nin ‘cinayete yardım etmek’, Çakal’ın ise ‘cinayet’ suçundan yargılanması istenerek bozulmuştu.

  Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün devam edilen duruşmaya, ‘Bozuk Para Operasyonu’ kapsamında tutuklanan Erol Evcil ile bir başka suçtan cezaevinde olan Burhanettin Türkeş ve tutuksuz sanıklar Şükrü Elverdi, Mücahit Çakal ve Emin Menge ile sanıklara işkence gördükleri halde işkence görmediğine ilişkin rapor verdiği iddiasıyla yargılanan Hükümet Tabibi Feridun Abdullah Karadağ ve Dr. Gündüz Sümeyye Döl katılmadı.

  Duruşmada hazır bulunan Erol Evcil’in avukatı Kemal Kumkumoğlu, “Bu dava Erol Evcil’in üzerine suç yüklemek için iftiradan ibarettir. Müvekkilime Bursa’da 8 gün işkence yapıldı, ancak doktorlar rapor vermedi. Bir gün sonra DGM’ye gitti orada 5 gün rapor verildi. Bu dava burada nasıl biter bilmem ama biz Avrupa İnsan hakları Mahkemesi’ne gideceğiz. Bu davayla ilgili Erol Erkohen Bursa’da 4 ayrı yerde ifade vermiş. Ancak ifadeleri birbirini hiç tutmuyor. Mahkemeniz tarafından bu ifade alınmış olsaldı her şey meydana çıkacaktı. Evcil’in Nesim Malki’de teminat senetleri var. Dolayısıyla Malki’ye borcu yok alacağı var. Bu nedenle mali müşavirlerden oluşan uzman bir komisyon kurulmalı. Bu olayın alacak yüzünden olup olmadığı incelenmeli. Komisyon oluşturulmadan bu iş çözülmez” dedi.

  Yaklaşık 1.5 saatlik savunma yapan Kumkumoğlu, mahkeme heyetine ise 90 sayfalık yazılı savunma verip, ‘tevsii tahkikat’ talebinde bulundu. Sanık avukatlarının savunmalarını dinleyen mahkemeye heyeti, tevsii tahkikata ilişkin talepleri inceleyip, bu konuda karar vermek üzere dosyanın incelemeye alınması için duruşmayı, araya adli tatilin de girmesi nedeniyle ekim ayına erteledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı