Gündem Haberleri

  Maliye Bakanı’nı TBMM’de halledelim

  Hürriyet Haber
  02.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Lideri Baykal, önceki gün CHP’yi suçlayan Başbakan’a "Atatürk’ün kişisel mirasıyla uğraşmayı bırak, Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çık" dedi. Grupta konuşan ve Maliye Bakanı Unakıtan için gensoru vereceklerini söyleyen Baykal, "Unakıtan’ı milletin sırtından indir" önerisinde bulundu.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP’nin önceki günkü grup konuşmasında partisi ile CHP arasındaki hisse ilişkisine değinen Başbakan Erdoğan’a Maliye Bakanı Unakıtan’ı "halletme" çağrısıyla cevap verdi. Baykal, "Bakan hakkında gensoru vereceğiz. Gel, Maliye Bakanı’nı TBMM kararıyla halledelim. Bu sayede arkadaşlığın da bozulmaz" diye konuştu.

  Baykal, grup toplantısı sonrasında, yaptığı özel açıklamada ise gensorunun içeriğiyle ilgili olarak, "Konusu, Galataport, özelleştirme uygulamamaları ve CHP ile benimle ilgili banka hesapları açıklaması olacak. Özellikle de gizlilik ilkesini ihlal etmiş, dahası bunu yaparken yalan söylemiş, iftira atmış, suç işlemiştir. Gensorumuzun gerekçesi bunlar olacaktır" dedi.

  Türkiye Cumhuriyeti’ni Atatürk’ün en büyük mirası olarak tanımlayan Baykal, "Sayın Başbakan bırak Atatürk’ün kişisel mirasıyla uğraşmayı da, onun en büyük mirasına sahip çık" dedi. Baykal,konuşmasını şöyle sürdürdü:

  BU İNADI KIRACAĞIZ

  Maliye Bakanı ve Başbakan ilişkileri konusunda artık net bir karar almalıdır. Daha dün Galataport ile ilgili hükümetin kendi içinde vicdan sahibi bir bakanın ahlaklı tutumu sonucu meydana gelen gelişmeleri izledik. Yapılan işin doğru olduğuna kendi kabinesini dahi ikna edememiştir. Ya Sayın Başbakan, Maliye Bakanı’nın istifasını isteyecek ya da Maliye Bakanı kendi istifa edecek. Başbakan inada bindirdi; "Beraber yürüyeceğiz" diyor. Beraber yürüdük biz bu yollarda şarkısını çok seviyor. İnsan merak ediyor ne yolları o yollar? Anlaşılıyor ki Unakıtan’la yürüdünüz, artık yolları ayırmanız lazım. Unakıtan’ın senin sırtında olması beni ilgilendirmiyor, Türkiye’nin sırtından indir.

  GELİN BENZETMESİ

  Sayın Başbakan dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili anayasa değişikliği gerekiyor; değişiklik teklifini getirin, destekleyeceğiz. Ancak, Başbakan oyun bilip de oynayamayan gelin gibi "Yerim dar" diyor, yer açıyoruz; "Yenim dar" diyor yenini açıyoruz. Harekete geç, mal varlığı ile ilgili açıklama yap. Kendi kişisel mal varlığı ile ilgili değil, niçin yapmadığına ilişkin tutarsız gerekçeler ortaya koydu. Yasak diyor kimsenin kendi mal varlığıyla ilgili yapacağı açıklama yasak değildir. Önemli olan, sen o parayı ne zaman kazandın, ne yaptın da kazandın. İktidar gücünü kullanarak mı kazandın, alnının teriyle mi kazandın. Eğer devlet gücüyle, belediye gücüyle sağlamışsan bu konuda sıkıntı var. Başbakan 1994’te Belediye Başkanı olmadan önce Tayyip Erdoğan’ın mal varlığı neydi, şimdi nedir? Soru bu kadar basit. Önemli ve saygıdeğer bir işadamımız (Rahmi Koç) 1 milyar doları nereden buldun dedi? Demek ki böyle bir sorun var. Bir yandan maaşım yetmiyor diyeceksiniz, öte yandan şimdiki mal varlığını nasıl oluşturduğunuzu izah edemeyeceksiniz.

  MİNDERDEN KAÇMA

  Erdoğan, kişisel mal varlığını açıklamak yerine "CHP, İş Bankası, Atatürk’ün vasiyeti, Papadopulos" dedi, bir türlü "Kemal Unakıtan, Ben Recep Tayyip Erdoğan" diyemedi. Minderden kaçmasınlar, yolsuzluk minderinde yolsuzluk konuşalım. Biz Papadopulos ile aynı düşüncedeymişiz. CHP’nin Kıbrıs konusuna bakışı, değerlendirmelerimiz hepsi ortada. Sen Papadopulos’u bırak da İmralı ağzıyla yaptığın konuşmaların hesabını ver.

  TDK VE TTK AÇIKLAMASI

  Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu Atatürk tarafından özel hukuk hükümlerine tabi olarak kurulan, dernek statüsünde kurumlardır. CHP gibi onlar da 12 Eylül sonrasında kapatılmıştır. CHP, 9 Eylül 1992 tarihinde yeniden açıldı ve Atatürk’ün CHP’si olduğumuzu yargı yoluyla da kanıtladık. Oysa TDK ve TTK 12 Eylül’den sonra özerkliği ve özelliği kaldırılarak, ayrı bir hukuki kimlikle yeniden açıldı. Atatürk’ün yasal düzenlemesine göre kurulan kurumlar değildir. Konu bu nedenle mahkemededir. Süreç de tamamlanmış değildir.

  İŞ BANKASI HİSSELERİ

  İş Bankası’nın tek bir kuruşu CHP’ye gelmiş değildir. Biz bu parayla ilgili değiliz. Keşke mümkün olsa da o parayı Anadolu’da binlerce öğrencimize burs olarak dağıtabilsek. O paranın eş dost sohbetlerinde harcanmasına yüreğimiz el vermez. Başbakan, dünyada bankası olan tek parti olduğumuzu söylüyor. Yok ama başarı ortada. Nasıl olmuş bu. Bir an için düşün. Hisseler, CHP’nin elinde değil de AKP’nin elinde olsaydı ne olurdu o banka. Biz bunu bilerek yapıyoruz, bunun bir emanet olduğunu çok iyi biliyoruz. Bırak Atatürk’ün parasını, Atatürk’ün en büyük vasiyeti Türkiye Cumhuriyeti sen önce ona bir sahip çık.

  ÜLKÜ OLAYI

  Ülkü Hanımefendi’ye 2005 yılında ayda 5 bin YTL ödenmesi talimatı bankaya verilmiştir. 2004 yılına göre artış yüzde 42’dir. Ülkü Hanımefendinin, çok daha yüksek bir gelir düzeyi ile yaşamak istemesine saygı duyuyoruz. Ancak, bu ayda 5 bin YTL yanlış bir düzey değildir.

  CHP yasa teklifini verdi

  CHP, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın parti ve genel Başkanları Deniz Baykal’ın "muazzam banka hesapları" bulunduğu iddiasıyla başlayan ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın mal varlığına kadar dayanan tartışmaya konu olan "mal bildiriminin gizliliği" maddesinin kaldırılması için harekete geçti. Siyasilerin yasada belirtilen sürelerde verilen ve yenilenen mal bildirimlerinin bir ay içinde kamuoyuna açıklanmasını öngören yasa teklifi, dün CHP milletvekilleri Algan Hacaloğlu ve Mustafa Özyürek tarafından TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Yasa teklifi, 3628 Sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu’nda değişiklik öngörüyor ve milletvekilleri, bakanlar ile siyasi parti genel başkanlarının yasada belirtilen sürelerde verilen ve yenilenen mal bildirimlerinin bir ay içinde kamuoyuna açıklanması hükmünü getiriyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı