GeriGündem Maliye Bakanı: KEY ödemeleri için çalışmalar sürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye Bakanı: KEY ödemeleri için çalışmalar sürüyor

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, “Konut Edindirme Yardımı” alacaklarının nemalandırılmış şekilde nakit ödenebilmesi için yasal düzenleme yapılması yönündeki hazırlıkların sürdüğünü bildirdi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelttiği soru önergesini yanıtladı.

Unakıtan, 1986'da başlatılan Konut Edindirme Yardımı (KEY) kesintilerinin 1996'da durdurulduğunu ve 1999'da da tamamen yürürlükten kaldırıldığını hatırlattı.

Daha sonra çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle, hak sahiplerine hisse senedi verilerek, alacaklarının itfası sisteminin öngörüldüğünü bildiren Unakıtan, “Ancak KEY hesaplarının, hak sahiplerinin adları yerine, parayı yatıran kurum veya kuruluş adına tutulmuş olması ve kurum ve kuruluşların bankaya bildirdiği, hak sahiplerini gösteren listelerin istenilen şekilde olmaması gibi nedenlerle, hak sahipliği tespit işlemleri tamamlanamamıştır” dedi.
Unakıtan, bu sistemin sürdürülmesi halinde tespit işleminin gecikeceğinin ve KEY hak sahiplerine hisse senedi devri işlemlerinin uzayacağının düşünüldüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:  “Bu nedenle KEY hak sahiplerinin tümünün tespit işlemlerinin tamamlanması beklenilmeden, KEY hak sahipliği tespit edilenlere, mümkün olan en kısa sürede alacaklarının nemalandırılmış bir şekilde nakit olarak ödenebilmesi için Toplu Konut İdaresi tarafından yeni bir yasal düzenleme yapılması yönünde hazırlıklar sürdürülmektedir.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle