Gündem Haberleri

  Malikane fiyatına kafes evlerde kalıyorlar

  Hürriyet Haber
  02.05.2010 - 12:20 | Son Güncelleme:

  Hong Kong’ta kafes adamlar olarak adlandırılan yoksullar, şehrin en fakirleri olabilir ancak bu kişilerin kaldığı yıkık dökük kafesleri kiralamanın maliyeti, şehrin en ünlü bölgesindeki kira fiyatlarıyla nerdeyse aynı.

  İŞTE MALİKANE FİYATINA KAFES EVLER

   

  Hong Kong’da, konut fiyatları geçen yıl rekor seviyelerine çıkarken, şehrin en düşük gelir grubunun kaldığı, yıkık ve metruk evler yenilenmiyor ve yaşamak için sadece 15 metrekarelik kafes yatakları kiralayabilen yoksullar için hayat git gide daha da zor hale geliyor.

  Hong Kong’un Vakıflar Birliği Başkanı, Sze Lai-shan, geçen yıl kafes evler için ödenen kiraların yüzde 20 oranında arttığını söyledi ve kafes evlerin kiralarının 193 dolar seviyesine çıktığı belirtti.

  METREKARE FİYATI MALİKANEYLE AYNI

  Sze, ödenen paralar metrekareye göre değerlendirildiğinde, kafes evlerin kirasının Hong Kong’un en zenginlerinin yaşadığı Peak bölgesindeki malikanelerin kiralarını geçtiği görülüyor.

  Sze, “Hong Kong’da kiralar son yıllarda sürekli yükseliyor. Ancak şu anda kafes evlerin kiralarının, Peak bölgesindeki evleri geçtiği görülüyor. Zira o bölgedeki evlerin metrekaresine 3 ya da 4 dolar ödenirken, zaten 15 metrekare olan kafes evlerin en ucuzun maliyetinin 120 doları aştığı görülüyor” dedi.

  Reuters haber ajansı ise, Hong Kong ‘un kafes adamlarına yönelik bir foto analiz hazırladı. Kafes adamların günlük yaşamlarından karelerin yer aldığı foto analizde, 100 kişinin bir arada yaşadığı kafes ev mahallelerinden görüntüler derlendi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı