Gündem Haberleri

  Malezya'da 'Tanrı mı Allah mı' tartışması

  Hürriyet Planet
  12.09.2013 - 11:25 | Son Güncelleme:

  Malezya'da mahkeme Roman Katolik Kilisesi'nin yerel gazetesinde Hristiyanların 'Tanrı' kavramı için 'Allah' kelimesinin kullanıp kullanamayacağına karar verecek.

  Bu ay içinde verilmesi beklenen karar, ülkedeki Müslüman çoğunluk tarafından da yakından takip ediliyor. Kararın, Malezya'daki basın ve din özgürlüğü alanlarında belirleyici olması bekleniyor.

  Davanın dün görülen duruşmasında avukatlar son duruşmalarını yaparken yüzlerce gösterici de mahkeme salonunun dışında toplandı. Göstericilerin bazılarının ellerindeki "Allah ismi sadece Müslümanlara aittir", "Allah'ın adını kanınızın son damlasına kadar savunun" yazılı pankartlar dikkat çekti.

  Davaya konu olan olay ise Malezya'daki Herald isimli Katolik gazetesinin, Bahasa'daki Hristiyan kitleye hitap ederken 'Allah' kelimesini kullanmış olması. Kilise, 'Allah' kelimelisinin Hristiyanlar için de saygı duyulan bir kelime olduğunu savunuyor. Malezya'daki Hristiyan federasyonu ise Malezya'daki Hristiyanların yüzde 60'ının Tanrı için 'Allah' kelimesini kullandığını söylüyor.

  2007 yılında İçişleri Bakanı Syed Hamid Albar, Allah kelimesinin sadece Müslümanlar tarafından kullanıldığı gerekçesiyle gazetenin bu kelimeyi kullanmasını yasaklamıştı. Bunun üzerine Kuala Kumpur Başpiskoposu da dava açmıştı. 2009'da Yüksek Mahkeme, Kilise'nin bu kelimeyi kullanmanın anayasal hakkı olduğuna hükmetmişti. Gazete de 2010 yılına kadar kelimeyi kullanmaya devam etmiş ancak daha sonra mahkeme, hükümetin başlattığı temyiz süreci sonuçlanana kadar kelimenin kullanılmasını yasaklamıştı.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı