Gündem Haberleri

  Malazgirt Zaferi'nin 935'inci yıldönümü

  Hürriyet Haber
  26.08.2006 - 12:45 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk ordusunun kazandığı unutulmaz zaferlerden biri olan Malazgirt Zaferi'nin askeri ve siyasal sonuçlarıyla Türk ve dünya tarihini yeniden biçimlendiren çok önemli bir dönüm noktası olduğunu bildirdi.

  Sezer, Malazgirt Zaferi'nin 935'inci yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayınladı. Sezer, mesajında şunları kaydetti:
  “Köklü bir geçmişe sahip Türk ordusu, dünyanın gözünde her zaman kahramanlığın ve cesaretin simgesi olmuş, gücü ve elde ettiği büyük başarılarıyla tarihte kendisine seçkin bir yer edinmiştir.

  Ordumuzun kazandığı unutulmaz zaferlerden biri olan Malazgirt Zaferi, askeri ve siyasal sonuçlarıyla Türk ve dünya tarihini yeniden biçimlendiren çok önemli bir dönüm noktasıdır.

  Büyük Komutan Alparslan yönetimindeki Türk ordusunun, özveri, cesaret ve kahramanlık örneği sergileyerek kazandığı zafer, Anadolu'da Türk devletlerinin kuruluşuna uzanan sürecin ilk adımı olmuştur.
  Malazgirt Zaferi'nin ardından Anadolu'yu yurt edinen Türk ulusu, zengin kültürüyle evrensel uygarlığın gelişimine katkıda bulunmuş, insan sevgisi, adalet, dostluk, barış ve hoşgörü gibi değerlerin dünyada yerleşmesine öncülük etmiştir.

  Türk ulusu, geçmişinden aldığı güçle yurduna, kültürel ve tarihsel zenginliklerine sonsuza değin sahip çıkacak, gelecek kuşaklara en iyi biçimde aktaracaktır. Ulusumuz, yurttaşlarımızı bütünleştiren ve varlığımızı güçlendiren öz değerlerimizden ödün vermeyecek, aydınlık geleceğe doğru kararlılıkla ilerleyecektir.

  Malazgirt Zaferi'nin 935'inci yıldönümünü kutluyor, başta Büyük Komutan Alparslan olmak üzere, zaferin tüm kahramanlarını saygıyla anıyor, yurttaşlarımıza esenlikler diliyorum.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı