Gündem Haberleri

  Malatya'da tehlikeli gerginlik

  Mikail PELİT/MALATYA, (DHA)
  30.07.2012 - 15:11 | Son Güncelleme:

  MALATYA’nın Doğanşehir İlçesi’ne bağlı Alevi ve Sünni vatandaşların birlikte yaşadığı Sürgü Beldesi’nde, sahurda evinin önünde davul çalınmasına karşı çıkan bir ailenin evi taşlanıp camları kırıldı, evin yanındaki ahır yakıldı. Tekbir getirip sloganlar attığı ileri sürülen 50- 60 kişilik saldırgan grubu, havaya uyarı ateşi açan jandarma 2 saatte dağıttı. Olayın ertesi günü AK Partili ve CHP'li milletvekilleri aileyi ziyaret ederken, beldede sakin bir hava hakim.

   

  İddiaya göre Sürgü Beldesi’nde yaşayan Alevi ailelenin fertleri, sahurda kapılarının önünden geçen davulcuya , "Burada davul çalmayın" dedi. Davulcunun tepki göstermesi üzerine taraflar tartıştı. Beldede olay duyulunca gece toplanan 50 -60 kişilik grup, Kürt kökenli ve Alevi olduğunu söyledikleri ailenin evinin önünde toplandı. İddiaya göre tekbir getiren grup evi taşlamaya başladı.

  MİLLETVEKİLLERİ SÜRGÜ'DE

  MALATYA'DAKİ OLAYLARI TAKSİM'DE PROTESTO ETTİLER / WEB TV

  EVİN CAMLARI KIRILDI, AHIR YIKILDI

  Olay yerine gelen jandarma timinin müdahale ettiği grubu engellemeye çalışırken, Aile fertleri korku içinde elektrikleri kapatıp gizlendikleri evde, jandarmanın öfkeli kalabalığı dağıtmasını bekledi. Beldedeki jandarmalar kalabalığı dağıtmakta yetersiz kalınca Doğanşehir İlçesi’nden takviye ekip istendi.

  İstiklal Marşı söyleyip, ’Bu aile bugün buradan gidecek’ diyen kalabalığın taşladığı evin camları kırıldı. Gruptakiler evin yanındaki ahırı ateşe verince jandarma havaya uyarı ateşi açtı. Yaklaşık 2 saat süren olaylar, gelen takviye ekiplerin öfkeli kalabalığı dağıtmasıyla son buldu.

  ’BİZİ LİNÇ ETMEYE GELDİLER’

  Evli taşlanan ve ahırı yakılan Hüseyin Hasan Evli, bugüne kadar Sürgü Kasabası’nda herkesin kardeşçe yaşadığını söyledi. Hasan Hüseyin Evli, "Bizim istediğimiz birlik beraberlik. Kardeş kardeş yaşamak istiyoruz. Biz böyle olaylar istemiyoruz. Çünkü neden? Çorum’da yaşandı, Maraş’ta yaşandı, Malatya’da yaşandı da ondan. Biz kalkıp da bugüne kadar kimseyi incitmedik" dedi.

  Yaşadıkları dehşet gecesini anlatan Leyla Evli de olaylar sırasında cep telefonu ile kaydettiği görüntüleri ve eve atılan taşları basın mensuplarına gösterdi. "Bizi linç etmeye geldiler" diyen Leyla Evli, şunları söyledi:

  "Bizi öldürmeye gelmişler, zaten adamların amacı belliydi. ’Kürtlere ölüm’, ’Alevilere ölüm’, ’Sizi burada barındırmayız, gidin buradan, gitmeseniz de biz sizi öldüreceğiz’ diyerek bizi tehdit ettiler. Biz sadece bir gece öncesinde dedik ki pencereyi açtık, ’Bizi rahatsız etmeyin biz uyuyoruz, oruç da tutmuyoruz. Ertesi sabah erkenden 4- 5 kişi işe gideceğiz’ dedik. Toplanan kalabalık, ’Biz Sivas katliamı gibi yapacağız’, ’Madımak’taki gibi yapacağız, yakacağız sizi’ dediler."

  JANDARMA GÜVENLİK ÖNLEMİ ALDI

  Olay sonrası çok sayıda jandarma ekibi beldede güvenlik önlemi alarak nöbet tutmaya başladı. Beldede bugün durumun sakin olduğu belirtildi.

  Doğanşehir Kaymakamlığı’na vekalet eden Akçadağ Kaymakamı Erhan Günay, Doğanşehir Belediye Başkanı CHP’li İbrahim Karaman, Sürgü Belediye Başkanı Ak Partili Faruk Taşdemir ve İl Jandarma Komutanlığı yetkilileri bugün Sürgü Beldesi’ne giderek inceleme yaptı.

  CHP Malatya İl Yönetimi’nden bir heyet de Evli Ailesi’nin ziyaret ederek bir süre görüştü.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı