Gündem Haberleri

  Malatya'da horoz dövüşüne tepki

  Hürriyet Haber
  25.10.2005 - 11:55 | Son Güncelleme:

  Malatya'da, Hayvanları Koruma Kanunu'nun yasaklamasına rağmen sokakta horoz dövüştürülmesi hayvanseverlerin tepkisine neden oldu. Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği (DOHAYKO) Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık, 5199 Sayılı yasayla dövüşlerin yasaklandığını, ancak yetkililerin “duyarsız kalması”nın hayvan haklarını, “ayaklar altına alan kişilere” cesaret verdiğini ifade etti.

  Özellikle horoz dövüşünde birden fazla devlet kuruluşunun müdahale etmesi gerektiğine işaret eden Çıtırık, şunları söyledi: “Horoz dövüşünde iki olumsuzluk var. Birincisi, hayvana kötü muamele yapıldığından dolayı 5199 sayılı kanun ihlal ediliyor. Bu aşamada çevre il müdürlüğünün müdahale etmesi gerekir. Horoz dövüşü kumar amaçlı yapılıyorsa, emniyet müdürlüğünün müdahale ederek gerekli işlemi yapması lazım. Ama bu birimlerin görev ihmalinden dolayı hayvan dövüşleri devam ediyor.”
  Çıtırık, hayvanlara eziyet etmeyi önlemek için Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yardım istediklerini kaydetti.

  HOROZ DÖVÜŞÜ ŞİKAYETE BAĞLI BİR SUÇ

  İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Ahmet Kemal Şenpolat da yasasının yetersiz olduğunu ileri sürdü.

  Yasada, hayvanlara işkence yapılmayacağını ve deney amaçlı kullanılamayacağının belirtildiğini belirten Şenpolat, şu bilgiyi verdi: "Ancak yasada büyük eksiklikler var. Mesela hayvan dövüşleri şikayete bağlı suç olarak nitelendiriliyor. Güvenlik güçlerinin hayvan dövüşlerinde harekete geçebilmesi için birilerinin şikayette bulunması gerekiyor. Bu olmazsa olaya müdahale edemiyor. Suç takibe bağlı değil. Şikayetten vazgeçilirse takipsizlik kararı veriliyor.
  Hayvan dövüştürenler, 250 YTL idari para cezasına çarptırılıyor. Ayrıca bu suç idari olduğu için sabıkaya işlenmiyor.”
  Şenpolat, yasada caydırıcılık sağlayacak değişik önerilerini ilgili yerlere gönderdiklerini kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı