Gündem Haberleri

  Malatya'da 7 katlı bina çöktü

  DHA
  03.05.2011 - 10:35 | Son Güncelleme:

  Malatya’da 1978 yılında yapımına başlanan ve kaba inşaatı bitirildikten sonra arsa sahibi ile müteahhit arasında çıkan anlaşmazlık yüzünde bugüne kadar atıl vaziyette duran 7 katlı bina bugün 10.15 sıralarında büyük bir gürültü ile çöktü.

  ÇÖKEN BİNADAN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  Binanın çökmesi ile birlikte bölgeye çok sayıda ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edilirken binanın alt kısmında bulunan ve oturma ruhsatları olmadığı bildirilen 4 dükkanda çalışanların kaldığı sanılarak enkazda arama yapıldı. Sivil Savunma ve itfaiye ekipleri enkazda arama tarama yaparak beton yığını altında kimsenin kalıp kalmadığını öğrenmeye çalıştı.

  ENKAZ BÖLGESİNDEN KARELER 

  Cengiz Topel Caddesinin başında bulunan 7 katlı binanın 11 yıl önce ‘çürük’ olduğu gerekçesiyle yıkım kararı verildiği ancak konunun mahkemeye intikal ettirilmesi üzerine yıkımın ertelendiği bildirildi. Göçük sonrası cadde trafiğe kapatılırken bölgeye çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Olaydan sonra Malatya Valisi Ulvi Saran’da bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Vali Saran, enkaz altında kimsenin kalmadığını ve can kaybının yaşanmadığını söyledi.

  BAŞKAN: YARGI SÜRECİ NEDENİYLE YIKAMADIK

  Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır da yaptığı açıklamada, olayda can kaybı ve yaralanan olmadığının sevindirici olduğunu söyledi. Çakır, şunları söyledi:

  "Biz bu binayla ilgili zaten bir yıkım kararı olduğunu biliyorduk. Ancak mal sahibi ile müteahhit arasındaki devam eden bir yargı süreci nedeniyle yıkamadık. 2010 yılında Malatya’da tespit ettiğimiz 80 bina için yıkım kararı aldık. Bunlardan 60 tanesini yıktık. Kalan 20 binayı da en kısa sürede yıkacağız. Önümüzdeki günlerde, Malatya’nın tüm binalarının dayanıklılığını araştırmak için bir ekip oluşturacağız. Bu uzman ekip Malatya’daki binaların ölçümünü ve araştırmasını yapacak."

  İŞYERLERİ RUHSATSIZ

  Ahmet Çakır, ruhsatsız binanın altındaki işyerlerine nasıl ruhsat verildiği yolundaki soruya da "Bu dükkanlara ruhsat verilmedi. Zaten ruhsatları yoktu. Biz biliyorsunuz ruhsat işlerinin denetimi konusunda da çok ciddi çalışmalar yaptık. Önümüzdeki günlerde bu konuda kamuoyuna daha geniş açıklamalarda bulunacağız" yanıtını verdi.

  Çevre sakinleri ise olayda belediyeyi ihmalkar davranmakla suçladı. Vatandaşlar binanın yıkılması için defalarca belediyeye başvurduklarını ve binanın bir an önce yıkılması gerektiğini söylediklerini iletti. Çöken binanın ilköğretim okulu karşısında bulunduğunu belirten çevre sakinleri, okul çıkışı sırasında çok sayıda öğrencinin binanın olduğu bölgeden geçtiği bu nedenle göçüğün okulun dağılımı sırasında meydana gelmemesinin ise büyük şans olduğunu söyledi.

  MALATYA'DA 6 KATLI BİNA ÇÖKTÜ / WEB TV

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı