GeriGündem Mahmut Tali Öngören anıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mahmut Tali Öngören anıldı

Gazeteci-yazar, ÇGD eski Genel Başkanı Mahmut Tali Öngören, ölümünün 5. yılında anıldı.

İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Türkiye İnsan Hakları Kurumu Vakfı ve Dayanışma Yayınevi kurucularından ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) eski genel başkanlarından Mahmut Tali Öngören için ilk anma töreni, Cebeci Asri Mezarlığı'ndaki kabri başında düzenlendi.

Törene, Öngören'in ailesi, gazeteci arkadaşları ve vatandaşlar katıldı.

Öngören'in mezarı başında konuşan gazeteci Mustafa Balbay, Mahmut Tali Öngören'in ölümünün üzerinden 5 yıl geçtiğini anımsatarak, ”İnsan hakları savunucusu olan hocamız insan hakları konusunda hep Türkiye gerçekleri için çalıştı” diye konuştu.

Öngören'in, Türkçe konuşma konusunda hassasiyeti olduğunu belirten Balbay, Öngören'in, gerek yayın gerekse gazetecilik hayatında bu hassasiyetini sonuna kadar taşıdığını söyledi. Balbay, Öngören'in hayatında birçok ilke imza attığını belirterek, “Işıklar içinde yatsın” dedi.

Mahmut Tali Öngören için ikinci tören, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi toplantı salonunda yapıldı.

Buradaki törende konuşan İletişim Fakültesi Dekanı Ahmet Tolungüç, Öngören'in yaşamının haksızlıklara karşı mücadeleyle geçtiğini kaydetti. Öngören'in bıraktığı çok sayıda eseriyle hatırlandığını anlatan Tolungüç, “Öngören, 'Yayıncı olarak anılmak istiyorum' demişti. Ama fakültemize yaptığı katkılarla her daim, her alanda anılacaktır” diye konuştu.

Törende daha sonra İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan ve Altın Portakal Film Festivali'nde ödül kazanan “Arka Bahçenin İnsanları” ve “Kırmızı” adlı iki kısa film gösterildi.

Anma programının ardından Öngören ve eşi Esin Öngören'in mirasından yapılan bağışlarla yenilenen Radyo, Reklam, TV, Sinema ve Fotoğraf atölyeleri açıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle