Gündem Haberleri

  'Mahmur'dan dönüş hazırlığı yok'

  Ramazan YAVUZ/DİYARBAKIR, (DHA)
  25.11.2009 - 15:46 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın, Kurban Bayramı'ndan sonra Kuzey Irak'taki Mahmur Kampı'ndan 5 bin kişinin dönebileceğine ilişkin açıklamasına karşılık, burada kalanlar dönüş için hazırlıkları olmadığını bildirdi.

  İmralı'da ağırlıştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla Kandil Dağı'ndan 8 PKK ile Mahmur Kampı'dan 26 kişilik grubun Türkiye'ye gelmesi ardından İçişleri Bakanı Beşir Atalay, kısa süre önce Kurban Bayramı'ndan sonra yeni grubun beklendiğini açıkladı.

  Kuzey Irak'ta Erbil ile Musul kentleri arasında arasında bulunan ve Türkiye'nin sınır köylerinden göç eden yaklaşık 11 bin 500 kişinin kaldığı Birleşmiş Milletler denetimindeki Mahmur Kampı'nın sorumluları dönüşler konusunda DHA muhabirine telefonla açıklama yaptı. Kamp sorumluları, iddiaların aksine Irak Hükümeti'nin kendileriyle görüşme yapılmadığını bildirirken, “Bunları nereden çıkardıklarını anlayamadık. Şartlar oluşmazsa dönüşümüz mümkün değil. Herkes dönüşümüzle ilgili bir şeyler söylüyor ama kimsenin bizimle görüştüğü yok. Sanırız onlar ne istedikleriyle ilgili açıklama yapıyorlar” dedi.

  Kuzey Irak’taki bazı kaynaklar bayramdan sonra Türkiye'ye dönebilecek grubun, bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonra örgüte ters düşerek ayrılan ve örgütte herhangi sorumlulukları bulunmayanlar olabileceğini söyledi.

  Başta Kandil, Hakurk ve Zap kamplarından, 1999 yılı ve sonrasında yaklaşık 2 bin 500- 3 bin PKK'lı örgütten ayrılmıştı. PKK’dan ayrılanların bir bölümü Mesut Barzani liderliğindeki Irak Kürdistan Demokrat Partisi, bir bölümü ise Irak Devlet Başkanı Celal Talabani önderliğindeki Kürdistan Yurtsever Birliği saflarına geçip peşmerge olmuştu. Diğerleri ise Kuzey Irak’ta oluşturulan ve liderliğini eski PKK'lı Aziz Veysi’nin yaptığı ‘Zerevani' (özel güç) kuvvetleri adı verilen gruba katıldı. Bazı eski PKK’lılar ise siyasetten tamamen çekilerek çeşitli iş kollarında çalışmaya başladı.

  Türkiye’nin girişimleriyle, Kuzey Irak Bölgesel yönetimi yetkililerinin, PKK’dan ayrıldıktan sonra evlenip Duhok, Erbil, Süleymaniye ve bağlı ilçelerde çeşitli iş kollarında çalışan bu eski PKK'lıların dönüşü için onları ikna edebilecekleri ve kabul edenlerin geri dönüş yapabileceği belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı