Gündem Haberleri

  Mahmud Abbas kırmızı çizgilerini açıkladı

  AA
  22.08.2012 - 13:15 | Son Güncelleme:

  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, “Kudüs'ün Arap kimliği, İslam'a ve Hıristiyanlığa ait kutsalların korunması kırmızı çizgidir” dedi.

  Abbas, Mescid-i Aksa'nın fanatik bir Yahudi tarafından yakılma girişiminin 43. yılı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail, Kudüs'te İslam'a ve Hıristiyanlığa ait kutsalları yok etmeyi hedefliyor. Kudüs'ün Arap kimliği, İslam'a ve Hıristiyanlığa ait kutsalların korunması kırmızı çizgidir” ifadesini kullandı.

  İsrail'in Kudüs ve Mescid-i Aksa çevresinde yaptığı kazı ve tahribatların, kentin Arap kimliğini, İslam'a ve Hıristiyanlığa ait kutsalları yok edemeyeceğini vurgulayan Abbas, İsrail'in daha önce görülmemiş bir şekilde resmi olarak Filistinlilere ait topraklara el koyma girişiminde bulunduğunu kaydetti.

  Arap ve İslam alemi ile tüm barışseverleri Kudüs'ü ve kutsallarını korumak için çaba harcamaya çağıran Abbas, İşgali, Yahudileri ve onlara ait yerleşim birimlerini Filistin'in ebedi başkenti Kudüs'ten uzaklaştırmadıkça, bölgede barıştan, güvenden ve istikrardan bahsetmenin imkansız olduğunu ifade etti.

  Fanatik bir Yahudi tarafından 21 Ağustos 1969 yılında Mescid-i Aksa'ya kundaklama girişiminde bulunulmuş ve çıkan büyük yangında, birçok tarihi eserin yanında Selahaddin Eyyubi'nin Kudüs'e getirttiği “ahşap minber” de tahrip olmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı