Gündem Haberleri

  Mahkuma telefonla görüşme hakkı

  Hürriyet Haber
  05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanlığı, kapalı cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülere, idarenin kontrolünde, yakınlarıyla telefonla görüşme olanağı getiren bir tüzük taslağı hazırladı.

  ''Ceza İnfaz Kurumları İle Tevkifevlerinin Yönetimine ve Cezaların İnfazına Dair Tüzükte Değişiklik Yapılmasına Dair Tüzük Tasarısı''na göre, kapalı cezaevlerinin, günün koşulları ve fiziksel yapıları dikkate alınarak yeniden tanımı yapıldı. Buna göre, kapalı cezaevi, ''İçten ve dıştan koruma ile görevli personeli bulunan, firara karşı maniaları olan, kanunlarda ve tüzükte belirtilen haller dışında dışarıyla irtibat ve ihtilatı mümkün olmayan cezaevleridir'' şeklinde tanımlandı.

  Haftada bir kez

  Bu tanım, hükümlü ve tutuklulara cezaevinden telefonla görüşme olanağı getiriyor. Buna göre, yönetmelikte gösterilecek esaslar çerçevesinde hükümlü ve tutuklular idarenin kontrolünde bulunan telefonlarla yakınlarıyla görüşebilecekler. Her hükümlü ve tutuklu, bu hakkını haftada bir defa kullanabilecek. Telefon konuşması için başvuru sırasına ve yapılan konuşmalara ilişkin kayıtlar idare tarafından titizlikle tutulacak. Telefon kartları kurum kantininde satılacak.

  Disiplin cezalıya yasak

  Kınama dışında disiplin cezası alan hükümlü ve tutuklular, bu cezaları kaldırılmadıkça telefonla konuşma hakkından yararlanamayacaklar.

  Adalet Bakanlığı, bu tüzüğün yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde telefonla konuşmanın usul ve esaslarını belirleyecek yönetmeliği hazırlayarak yürürlüğe koyacak.

  Bakanlar Kurulu taslağa son şeklini verdikten sonra Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

  Nakiller nedeniyle görüşemiyorlar

  Tüzüğün gerekçesinde, çağdaş infaz anlayışında ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutukluların özgürlüklerinden yoksun bırakılmalarının başlı başına bir ceza kabul edildiği, onlara insanlık onuruna yaraşır şekilde davranmak, yeniden suç işlemelerinin önüne geçmek ve onları topluma yararlı bireyler olarak geri göndermenin amaçe dinildiği vurgulandı.

  Cezaevlerinin mevcudunun artması nedeniyle tutuklu ve hükümlülerin zaman zaman muhtelif cezaevlerine nakledildiği, bu nedenle tutuklu ve hükümlülerin büyük bir çoğunluğunun oturdukları yerlerin dışında barındırıldığı hatırlatılan gerekçede, bunların ailelerinden haber alabilmelerini sağlamak amacıyla telefonla haberleşme olanağı getirildiği belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı