Gündem Haberleri

  Mahkemeye verdi

  Hürriyet Haber
  10.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tayyip Erdoğan, Çin gezisine izin vermeyen İstanbul Valiliği'nin kararının iptal edilmesi için Bölge İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Davayı kazanması halinde geziyi gerçekleştireceğini belirten Erdoğan, İstanbul Valisi Erol Çakır'ın alt kademe tarafından yanıltıldığına inandığını söyledi.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı RecepTayyip Erdoğan, İstanbul Valiliği'nin Çin Halk Cumhuriyeti'ne yapacağı 9 günlük resmi ziyareti onaylamaması üzerine, Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

  Erdoğan, mahkemenin Valilik kararını bozması durumunda, Çin seyahatini gerçekleştireceğini söyledi.

  Erdoğan, İstanbul Valiliği'nin ret kararına gerekçe olarak, ziyaret programındaki Şhangay ve Xi'an'ın İstanbul'un kardeş kentleri olmadıklarını öne sürdüğünü hatırlatarak, kardeş kent olduklarını gösterir belgeleri basına dağıttırdı.

  Çin Halk Cumhuriyeti'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nca, kendilerine verilen davet mektubunu da basına dağıtan Erdoğan, ‘‘Bunun resmi gezi olmadığını söylemek ayıptır. Çin'in bu iki şehri ile İstanbul arasında kardeş şehir olmadıkları iddiaları da yanlıştır. Belgelerde de göreceğiniz gibi kardeşlik anlaşmaları vardır ve devam etmektedir’’ dedi.

  İstanbul Valisi Erol Çakır ile bir sorunu bulunmadığını belirten Erdoğan, bu yanıltıcı bilgilerin, kendisine alt kademedeki görevliler tarafından aktarıldığına inandığını söyledi. Göreve başladığı 1994 yılından bu yana yaklaşık 100 gün resmi gezi yaptığını söyleyen Erdoğan, ‘‘Valiliğin açıklamasında 1997'de 67 gün yurtdışı gezi yaptığım belirtiliyor. Gerçek rakam 46'dır’’ dedi ve gezi belgelerini de basına gösterdi.

  Erdoğan, yaptığı ve yapacağı yurtdışı gezilerinin belediye bütçesine yük getirdiği eleştirisi için ise şu açıklamayı yaptı:

  ‘‘Seyahatler için bütçeye konulan ödenek 30 milyar lira. Bugüne dek 13 milyar lira harcanmış. Bunu yük göstermenin yorumunu sizlere bırakıyorum.’’

  İşte belge

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Valilisi Erol Çakır'ın Çin gezisini iptal kararının gerekçesinin yanlış olduğunu söyledi. Erdoğan, Valiliğin ‘‘kardeş değil’’ dediği Şhangay ve Xi'an kentlerinin, İstanbul'un kardeş kentleri olduklarını gösterir belgeleri basın mensuplarına gösterdi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı