GeriGündem Mahkemelikler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mahkemelikler

Mahkemelikler
refid:24671661 ilişkili resim dosyası

ODTÜ’de yaşanan yurtlara öğrenci çekme tartışması yargıya taşındı. ODTÜ’deki tartışmanın ardından türbanlı öğrenciler H.K ve N.C, polise ve savcılığa şikayette bulundu.

Polis, tartışmaların yaşandığı olayın görüntülerini inceleyerek ODTÜ öğrencileri İlknur Özcan, Mert Erkanlı, Şilan Tank ve Pınar Ongan ile onlara destek verdiği öne sürülen Seçil Sevim, Heyem Nisan Yiğit, Dilan Elveren ve Rıdvan Oğuz Bilge’nin kimliklerini belirledi. Türbanlı öğrencileri protesto edenler, darp, cebir, tehdit, hakaret ve kişisel özgürlüğe müdahale suçlamalarıyla ifadeye çağrıldı. Polis, Heyem Nisan Yiğit’i Çankaya’daki evinde, ailesinin yanından önceki akşam gözaltına aldı. Emniyete götürülen Yiğit, ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Yiğit’i gözaltına alan polis diğer 7 kişiye ise telefonla ulaşarak emniyete çağırdı. Adana’da da düzenlenen ODTÜ’ye destek eylemine müdahale eden polis 5 kişiyi gözaltına aldı.

Dışardan yalanlarla karalama

ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği, ODTÜ Mezunları Derneği ve ODTÜ Öğrencileri/ Çalışanları imzasıyla yayınlanan bildiriyle “ODTÜ’de türbanlı öğrencilere taciz” iddiası yalanlandı. Bildiride, “ODTÜ, hiçbir öğrencisini bir diğerinden üstün tutmadan, anayasal bir hak olan eğitim-öğretim hizmetini sunan bir kurumdur. Ayrıca ODTÜ ailesi içinde hiçbir bireyin inancı sorgulanmamakta, herkes inancını dilediği gibi yaşayabilmektedir” denildi. Bildiri özetle şöyle: “5 Eylül tarihinde, ODTÜ öğrencisi olmayan kişiler üniversitemize girerek ‘Yurtlarda fuhuş yapıldığı, kız öğrencilerin merdiven altlarında düşük yaptığı’ gibi yalanlarla açık bir karalama kampanyası yürütmüşlerdir. Bu kampanyayı yürütenlerin aynı zamanda ODTÜ ile ilgisi olmayan bir takım özel yurtlar adına çalışma yürütüyor olmaları dikkate değerdir. ODTÜ’yü kazanan öğrencilerimiz telefonlarla aranarak kendilerine üniversitemiz hakkında gerçek dışı ithamlarla propaganda yapılmış, öğrenci ve velilerimiz tüm bu yaşananlardan duydukları rahatsızlığı dile getirmişlerdir. Duruma tepki gösteren öğrencilerimiz, doğrudan hükümet yetkilileri tarafından hedef gösterilmiş ve bazıları gözaltına alınmıştır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle