Gündem Haberleri

  Mahkemeden tokat gibi karar... Anne-babaya sevgisizlik cezası

  ADAPAZARI(Sakarya), (DHA)
  03.05.2011 - 14:39 | Son Güncelleme:

  Sakarya Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı kız yetiştirme yurdunda 2 yıl önce çıkan yangında 14 yaşındaki Fatma K. öldü. Fatma'nın ailesi yurda tazminat davası açtı. Mahkeme, anne ve babaya ayrı ayrı 18 ve 16’şar bin lira tazminat verilmesini kararlaştırdı ancak tecavüz mağduru olduğu için koruma altına alınan genç kıza babasının yeterince sevgi göstermediği gerekçesiyle ceza sadece 500 liraya düşürüldü.

  Sakarya Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı yurtta 18 Mayıs 2009 tarihinde çıkan yangında 17 yaşındaki Mine G. ile tecavüze uğradığı için Çocuk Mahkemesi tarafından ailesinden alınarak koruma altına alınmasına karar verilen 14 yaşındaki Fatma K. yanarak öldü. Yangında kızlarını kaybeden İbrahim ve Havva K. idarenin ağır hizmet kusuru bulunduğunu öne sürerek kurum hakkında Sakarya 2’nci İdare Mahkemesi’nde tazminat davası açtı. Anne ve baba için destekten yoksun kalma tazminatı olarak 60 bin lira maddi, anne-baba ve diğer çocukları Bakiye K.'nın yaşadıkları ’telafisi imkansız kayıplar ile çektikleri ızdırapların karşılığı olarak’ anne ve baba için ayrı ayrı 35’er bin, kardeş içinde 30 bin lira olmak üzere toplam 160 bin lira ’manevi’ tazminat isteminde bulunuldu.

  /images/100/0x0/55eabc5ef018fbb8f893668eSosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü, mahkemeye sunduğu savunmada, olayda idarenin kusuru bulunmadığını, ailenin istediği destekten yoksun kalma tazminatına hükmedilebilmesi için mevcut bir zararın bulunması gerektiği, ölen çocuğun ailesine desteğinin bulunmadığını belirterek tazminat isteminin reddedilmesini istedi. Mahkeme anne Hava K.'ya 18 bin 298, baba İbrahim K.'ya ise 16 bin 681 lira maddi tazminat verilmesini kararlaştırdı. Mahkeme manevi tazminat talebinde ise ''Davacı İbrahim K. ile ölen kızı Fatma K. arasında baba-evlat ilişkisinde bulunması gereken sevgi ve bağlılığının bulunmadığı, küçük kızın geçirmiş olduğunu sıkıntılı süreçte babasının gerekli sevgi, ilgi ve alakayı göstermediği gibi ona şiddet uyguladığı'' gerekçesiyle babaya sadece 500 lira verilmesini kararlaştırdı. Mahkeme anneye 2 bin, kızkardeşine ise bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Ailenin avukatı ise bu kararı temyize götüreceklerini bildirdi.

  Anne Havva ve İbrahim K. kızlarının ölümünden duydukları acılarının dinmesinin mümkün olmadığını belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı