GeriGündem Mahkemeden flaş tutuklu vekil kararı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  40
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mahkemeden flaş tutuklu vekil kararı

Mahkemeden flaş tutuklu vekil kararı
refid:25371020 ilişkili resim dosyası

DİYARBAKIR'daki KCK ana davasında tutuklu yargılanan ve Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından tahliye talebinde bulunan BDP'li milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan'ın başvurularını, savcılığın da tahliye görüşüne rağmen 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi reddetti. Karara BDP'den çok sert tepki geldi.

Bugün 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi savcısı da Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Kemal Aktaş hakkında mahkemeye sunduğu mütalaada tahliye taleplerinin reddedilmesini istedi.

Anayasa Mahkemesi'nin CHP'nin tutuklu Milletvekili Mustafa Balbay hakkında verdiği karardan sonra Diyarbakır Barosu, BDP'li tutuklu milletvekilleri Selma Irmak (Şırnak), Faysal Sarıyıldız (Şırnak), İbrahim Ayhan (Şanlıurfa), Gülser Yıldırım (Mardin) ve Kemal Aktaş'ın (Van) tahliye edilmeleri için Diyarbakır'da yargılandıkları 5 ve 6'ncı Ağır Ceza Mahkemelerine başvuruda bulunmuştu.

İLK RET MAHKEMEDEN

Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı tutuklu milletvekilleri Gülser Yıldırım ile İbrahim Ayhan hakkında mahkemeye sunduğu mütalaada Anayasa Mahkemesi'nin Mustafa Balbay hakkındaki kararına atıfta bulunup, uzun tutukluluk süresi ve Yıldırım ile Ayhan'ın seçilmiş kişi olduğu gerekçesiyle tahliye talebinde bulundu.

Savcının talebini bugün değerlendiren Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, milletvekilleri Gülser Yıldırım ile İbrahim Ayhan'ın tahliye taliplerini reddetti. Mahkeme kararı 2'ye kar 1 oy çokluğuyla aldı. Karara bir üyenin muhalefet şehri koyduğu öğrenildi. Terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla Gülser Yıldırım 15 yıla kadar, İbrahim Ayhan ise 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

SAVCI TAHLİYELERE RET İSTEDİ

Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılanan Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Kemal Aktaş hakkında savcı mahkemeye bugün sunduğu mütalaada 3 milletvekilinin tahliye taleplerinin reddedilmesi yönünde talepte bulundu. Savcı, mütalaasında Anasaya Mahkemesi'nin Mustafa Balbay hakkında verdiği kararın bireysel başvuruda bulunduğu gerekçesiyle sadece Balbay'ı bağladığını belirterek, 3 milletvekilinin tahliye taleplerinin reddedilmesini istedi. Mahkeme, savcının 3 milletvekili talebini önümüzdeki günlerde değerlendireceği belirtildi

KAPLAN: ‘BU SÖMÜRGE HUKUKDUR’


Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin BDP'li tutuklu vekiller Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayan'ın tahliye taleplerini reddetmesine BDP'nin tepkisi çok sert oldu. BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, "bu düşman hukukudur" dedi.
Kaplan, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "İstanbul'da ayrı, Diyarbakır'da ayrı hukuk olmaz. Kişiye özel hukuk olmaz" dedi.

Tutuklu vekillerin zaten "terör örgütüne üyelik" suçuyla yargılandıklarını, bu suçun cezasının 5 ila 10 yıl arasında olduğunu, tutuklu geçirdikleri sürenin, alabilecekleri cezayı da karşılayacak kadar uzun olduğunu vurgulayan Kaplan, şöyle konuştu;

"HALK, ÖFKELİ, TEPKİLİ..."

"Diyarbakır Özel Yetkili Mahkemesi'nin aldığı karar bir hukuk skandalıdır. Halk, bu karar öfkelidir, tepkilidir. Bu karar kamu vicdanını yaralamıştır. Özel Yetkili Mahkeme, bu kararla 'biz Anayasa Mahkemesi'nin de üstündeyiz' demiştir"

"BU, KARAR İÇİN KİMDEN EMİR ALDILAR"

Vekillerin avukatlarının, ilgili karara üst mahkemede itiraz edeceklerini de vurgulayan Kaplan, "ancak şunu söylemek gerekir; Özel Yetkili Mahkeme'nin bu kararı bir düşman hukuku uygulamasıdır. Bir sömürge hukuku uygulamasıdır" dedi.
Diyarbakır Özel Yetkili Mahkemesi'nin bu kararı ile, AİHM'in ilgili kararlarını da BM Medeni ve Sosyal Haklar Sözleşmesi'ni de, Anayasa Mahkemesi'ni de, Ceza Muhakemeleri Kanunu'nu da hiçe saydığını vurgulayan Kaplan, şöyle dedi;
"Diyarbakır Özel Yetkili Mahkemesi, bu kararı almak için kimden emir almıştır? Çıksın açıklasın..." - Zeynep GÜRCANLI / ANKARA

"AYM'NİN KARARI TUTUKLU TÜM VEKİLLERİ KAPSAR"

CHP Milletvekili ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi eski yargıçlarından Rıza Türmen, tutuklu BDP vekillerinin tahliye taleplerinin reddedilmesinin doğru olmadığını, Anayasa Mahkemesi'nin Balbay kararıyla ortaya koyduğu ilkelerin tüm tutuklu vekilleri ilgilendirdiğini söyledi.

Türmen, Milletvekili Mustafa Balbay'ın Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) kişisel başvuru hakkını kullanmış olsa da, mahkemenin kararında ilkelere yer verdiğine dikkat çekti. Mahkemenin o kararda, seçme ve seçilme hakkına atıfta bulunarak, milletvekillerinin görev yapmasının önemini vurguladığını belirtti. Türmen, "Mahkeme, bir vekilin tutuklu kalması ile tutuksuz yargılanması arasında kamu yararı dengesi gözetilmesi gerektiğini belirtiyor ve tercihini tutuksuz yargılamadan yana kullanıyor. Delilleri karartma ya da kaçma şüphesinden söz ediliyorsa bunun somut olgularla ortaya konulmasını istiyor. Kaçma şüphesi varsa bile buna ilişkin, başka tedbirlerin devreye alınmasını öngörüyor. Örneğin Balbay'a konulan yurtdışı çıkış yasağı gibi. Üçüncü olarak da Balbay'ın 5 yıla yaklaşan uzun tutukluluğuna dikkat çekiyor" dedi.

DERHAL AYM'YE BAŞVURSUNLAR..

Anayasa Mahkemesi'nin Balbay kararında, ilkelere yer verdiğini vurgulayan Türmen, "Dolayısıyla bu ilkeler tüm tutuklu vekiller için geçerli olması gerekir. Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi de AYM kararından yola çıkarak tahliye kararı almalıydı. Avukatlar derhal AYM'ye başvursun. AYM karar aldığında bu mahkeme o zaman ne yapacak? Bu hem seçme ve seçilme hem de kişi özgürlüğünün ihlalidir. O zaman o hakimlerin itibari açısından kırıcı olmayacak mı" diye sordu. Aysel ALP / ANKARA

DEMİRTAŞ VE KIŞANAK’TAN AÇIKLAMA

BDP Eşgenel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, BDP kökenli 5 milletvekili hakkında Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği “Tahliye taleplerinin reddine” kararına, “Siyasi bir karardır, demokratik siyaset yapma hakkını ve halk iradesini hiçe sayan bir karardır. Çözüm sürecine hizmet etmeyecek ve hatta süreci tıkama potansiyeli taşıyan yargının bu siyasi kararı karşısında hükümeti göreve ve samimiyete çağırıyoruz” tepkisini gösterdi. Demirtaş ve Kışanak’ın yazılı açıklaması özetle şöyle:

BALBAY KARARI BAĞLAYICI

Anayasa Mahkemesi’nin Sayın Balbay’la ilgili olarak vermiş olduğu karar hiçbir tartışma götürmeksizin bağlayıcı bir nitelik taşımaktadır. Bu karar tüm seçilmişlerin serbest bırakılmasını emretmektedir. İdare ve yargı organları bu karara koşulsuz uymak zorundadır. Tutuklu Milletvekillerimiz; Sayın Hatip Dicle, Sayın İbrahim Ayhan, Sayın Selma Irmak, Sayın Faysal Sarıyıldız, Sayın Kemal Aktaş ve Sayın Gülser Yıldırım hakkında herhangi bir hüküm verilmiş değildir. Vekillerimizin yargılamaları yerel mahkemelerde devam etmektedir. Kendilerine isnat edilen fiil ise, siyaset yapmaktır. Bu da; düşünce, örgütlenme ve siyaset özgürlüğü kapsamındadır.

HASMANE BİR TUTUM

Ancak buna rağmen vekillerimiz, diğer tutuklu siyasetçiler gibi yıllardır cezaevinde siyasi rehine olarak tutulmakta ve uzun tutuklukla aslında açıkça yargısız bir infaz yapılmaktadır. Tutuklu bulundukları süre dikkate alındığında vekillerimiz ceza alsalar bile alacakları cezanın infazını çoktan tamamlamış durumdalar. Tüm bu gerçekler ışığında, Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararın tartışmasız yerine getirilmesi gerekirken, ne yazık ki Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu vekillerimiz Sayın İbrahim Ayhan ve Sayın Gülser Yıldırım’ın tahliye taleplerini oy çokluğuyla reddetmiştir. Bu karar hukuki değil siyasi bir karardır. Yargı tarafından tutuklu vekillerimiz ve siyasetçilerimize karşı açıkça hasmane bir tutum izlenmektedir. Bu karar bir hukuk skandalıdır, bir çifte standarttır. İstanbul’da ayrı, Diyarbakır’da ayrı bir hukuk işletilmektedir. Vekillerimizin serbest bırakılmamaları demokratik siyaset kanallarını tıkama girişimidir, yüzbinlerce insanın demokratik iradesini hiçe saymaktır.

HÜKÜMETİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

Çözüm sürecine hizmet etmeyecek ve hatta süreci tıkama potansiyeli taşıyan yargının bu siyasi kararı karşısında hükümeti göreve ve samimiyete çağırıyoruz. Halk iradesini ayaklar altına alan bu kararın siyasi ortağı hükümettir. Hükümet ‘yargının işidir’ diyerek kendisini soyutlayamaz. Tutuklu vekillerimiz de dahil on bine yakın siyasetçiyi cezaevine atan operasyonun siyasi kararını hükümet vermiştir. Bütün bu tutuklamaların ve uzun tutukluluğun yasalarını AKP Hükümeti çıkarmıştır. Özel Yetkili Mahkemeleri AKP Hükümeti kurmuştur. Yargıç ve savcılarını bu hükümet atamıştır. Dolayısıyla bu uygulama birkaç yargıcın değil, AKP hükümetinin uygulamasıdır.

SORUMLU HÜKÜMETTİR

Bu nedenle hükümet sürdürülen siyasi yargılamaların da aynı zamanda sorumlusudur. Bu hukuk skandalının, bu çifte standardın derhal sona erdirilmesi gerekir. Yargıyı da bu çifte standart karşısında bir kez daha kararını gözden geçirmeye, Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymaya, hukuk ihlaline artık son vermeye çağırıyoruz.

SUSKUN KALMAYACAĞIZ

Tutuklu vekillerimiz ve tüm siyasetçilerimiz derhal serbest bırakılmalıdır, bu siyasi rehine uygulamasına biran önce son verilmelidir. BDP olarak, süreci bu şekilde yürütme ve ilerletme ihtimalimizin zora girdiğini herkesin ve her kesimin bilmesini istiyoruz. Bu karar karşısında asla suskun kalmayacağız. Hem yargısal alanda hem de demokratik siyasi zeminde mücadelemizi sonuna kadar halkımızla birlikte yükselteceğiz. Halkımız kendi iradesini hiçe sayan bu karara meydanlarda cevabını en iyi şekilde verecektir. Okan KONURALP/ANKARA

TANRIKULU: ŞİMDİ DE ANAYASAYA DİRENİYORLAR

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle