Gündem Haberleri

  Mahkeme onu unuttu

  Murat KAZANCI / İSTANBUL
  19.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  5 yıl sonra Hrant Dink davasını karara bağlayan özel yetkili İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar arasında yer alan Yasin Hayal’in eniştesi Coşkun İğci hakkında hüküm vermeyi unuttu. Savcı mütalaasında, ‘Dink cinayetine katıldığına ve terör örgütü üyesi olduğuna dair kesin ve inandırıcı delil bulunamadığından’ İğci’nin beraatini istemişti. Mahkeme heyeti toplanıp İğci hakkında ek karar verecek.

  ÖZEL Yetkili İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, önceki gün, 5 yıldır süren 19 sanıklı Hrant Dink cinayeti davasını karara bağladı. Ancak mahkeme, bu sanıklardan Dink cinayetini azmettirdiği gerekçesiyle ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdiği Yasin Hayal’in eniştesi, sanık Coşkun İğci hakkında hüküm vermeyi unuttu. İğci hakkındaki kararın yazılmasının unutulduğu belirtilirken, mahkeme heyeti toplanıp bu konuda ek karar verecek. Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında hakkında takipsizlik kararı verilen Yasin Hayal’in eniştesi Coşkun İğci için Dink Ailesi’nin itirazı üzerine ek iddianame ile dava açılmıştı. Temmuz 2007’de hazırlanan iddianamede, İğci’nin, Hayal’in Hrant Dink’i vuracağını söylediği ve bunun için 300 YTL’ye silah almak istediği yönündeki bilgileri Trabzon Jandarma Komutanlığı’ndaki istihbaratçılarla paylaştığı belirtilmişti. İddianamede, istihbaratçıların isteği üzerine İğci’nin silah bulmak için parayı aldığı, ancak Hayal’i 2.5 ay oyaladığı, Hayal’in de başka birisinden silah temin ederek Ahmet İskender’e verdiği anlatılmıştı. İğci hakkında terör örgütüne üye olmak ve Hrant Dink’in öldürülmesine yardım etmek iddiasıyla 22.5 yıldan 35 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

  Ancak duruşma savcısı, davanın 19 Eylül 2011 tarihinde görülen celsesinde açıkladığı mütalaasında, “Dink cinayetine katıldığına ve terör örgütü üyesi olduğuna dair kesin ve inandırıcı delil bulunamadığından” İğci’nin beraatini istemişti. Davanın önceki günkü son duruşmasında mahkeme kararını açıkladı. Ancak 10 sayfalık karar yazısında İğci’nin adı yer almadı. Diğer 18 sanık için hüküm kuran Mahkeme, İğci hakkında hüküm vermeyi unuttu. İğci hakkındaki kararın yazılmasının unutulduğu belirtilirken, mahkeme heyeti toplanıp bu konuda ek karar verecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı