Gündem Haberleri

  Mahkeme 'Ergenekon örgütü' ismine karar verdi

  A.A
  06.08.2009 - 21:19 | Son Güncelleme:

  İstanbul 13. Ceza Mahkemesi, ikinci “Ergenekon” davasında da “Ergenekon terör örgütü” yerine “İddia olunan Ergenekon örgütü” ifadesinin kullanılması kararını verdi.

  İkinci “Ergenekon” davasının bugünkü duruşmasında Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, verilen ara kararları açıkladı.

  Buna göre, bazı sanık ve avukatlarının mahkemenin davaya bakma yetkisi olmadığı yönündeki itirazlarını reddedildi.

  Yargılamanın Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi bitişiğindeki duruşma salonunda yapılmasına yönelik itirazı da reddeden mahkeme, bazı sanık ve avukatlarının yasak delil olduğu gerekçesiyle iddianameden çıkarılmasını istedikleri bölümlerle ilgili değerlendirmenin hükümle yapılmasını kararlaştırdı.
  Hayati Uzun'un davaya katılma yönündeki talebini “İddianamede herhangi bir açıklama olmadığı, bu konuda sanığa yönelik herhangi bir sevk maddesi bulunmadığı” gerekçesiyle kabul etmeyen mahkeme heyeti, ilk duruşma tutanağındaki eksik ve yanlışların düzeltilmesine hükmetti.

  Mahkeme heyeti, ses ve görüntü kayıtlarının verilmesi yönündeki talepleri reddetti.

  Sarıkamış Asliye Ceza Mahkemesi'nde bu davanın sanıklarından Hüseyin Keskin hakkında açılan dosyanın birleştirilmesi talebini kabul eden mahkeme heyeti, duruşma salonundaki kameraların uzak erişime açık olup olmadığı yönündeki talebin incelenmesine karar verdi.

  Mahkeme, sanıkların yurt dışı yasaklarının kaldırılması yönündeki istemlerinin savunmalar alındıktan sonra değerlendirilmesini kararlaştırarak, el konulan tüm CD ve DVD'lerin oluşturulma tarihlerinin tespiti için mahkeme üyesi Hüsnü Çalmuk'un “Naip hakim” olarak görevlendirilerek bilirkişi incelemesi yaptırılmasına hükmetti.

  Mahkeme heyeti, iddianamede iddia olunan “Ergenekon terör örgütü” yerine bu dava kapsamında da “İddia olunan Ergenekon örgütü” ifadesinin kullanılmasına, bu konuda ilgili yerlere yazı yazılarak gerekli hassasiyetin gösterilmesinin istenmesine karar verdi.

  Sanık Hasan Atilla Uğur'un kendisiyle ilgili suçlamaların askeri mahkemelerin görev ve yetkisi kapsamında olduğu gerekçesiyle davanın ayrılarak askeri mahkemeye gönderilmesi talebini reddeden mahkeme, sanık Uğur'un isteği üzerine Mardin Derik kırsalında öldürüldüğü ileri sürülen “Rasih” ve “Gözlüklü Şeyhmuz” kod isimli terör örgütü üyelerine ilişkin soruşturma dosyalarının Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı ve Mardin Jandarma Komutanlığı'ndan istenilmesine hükmetti.

  Sanık Sinan Aygün'ün teminat olarak gösterilen ipotek işleminin kaldırılması istemini, iddianamedeki sevk maddelerini dikkate alarak reddeden mahkeme heyeti, sanık Levent Ersöz'ün avukatı Ali Rıza Dizdar'ın bu oturumda “Gizli Tanık” olduğunu iddia ettiği kişiyle ilgili beyanlarını dikkate alarak gereğinin yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.

  Mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklar Şener Eruygur ve Arif Doğan ile tutuklu sanık Levent Ersöz'ün sağlık durumları elverişli olduğu takdirde duruşmada hazır bulundurulmalarına hükmetti.

  Hakkında yakalama kararı çıkarılan sanık Turan Çömez'in yakalanmasının beklenilmesi görüşüne varan mahkeme heyeti, sanıkların tutuklu hallerinin devamına karar verdi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı