Gündem Haberleri

  Mahkeme, Ankara'daki ulaşım zammını durdurdu

  ANKA - A.A
  20.07.2009 - 10:35 | Son Güncelleme:

  Ankara 9'uncu İdare Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin geçen yıl Ekim ayında EGO otobüsleri, metro ve Ankaray biletlerine yaptığı zamla ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı aldı.

  İdare Mahkemesi'ne yürütmeyi durdurma ve iptal davasını açan Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "2008 yılının başında toplu taşım araçlarına binmek için çoklu bilet 1 TL'den 1.20 TL'ye çıkarılarak ulaşıma yüzde 20 zam yapılmıştı. Bu zammın ardından 15 Ekim'de bir zam daha yapıldı. Çoklu bilet ücreti 1.40 TL'ye çıkarıldı. Böylece bir yıl içinde toplu taşım bilet fiyatlarına enflasyonun çok üzerinde, yüzde 41.6 oranında zam yapılmış oldu. Biz bu zammı haksız bulduğumuz için İdare Mahkemesi'ne yürütmeyi durdurma ve iptal davası açmıştık. İlk aşamada mahkeme yürütmeyi durdurdu. Öyle sanıyorum ki yakında zam tümüyle iptal edilecek" dedi.

  Çetin, "Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i mahkemenin verdiği kararı derhal uygulamaya ve zamları geri almaya davet ediyorum. Aksi takdirde kendisi hakkında suç duyurusunda bulunacağız" diye konuştu.

  TÜDEF Genel Başkanı Çetin, keyfi zamla Ankaralıların cebinden 10 ayda 1 milyar TL'nin haksız yere alındığını da sözlerine ekledi.

  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARARA UYACAK

  Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, toplu taşımacılık hizmetinde özellikle otobüslerin zararına çalıştığını öne sürdü.

  Buna rağmen “Mahkeme kararına uyacaklarını” belirten yetkililer, karar neyi içeriyorsa yerine getirileceğini kaydetti.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı