GeriGündem Mahkeme 32 ara karar aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mahkeme 32 ara karar aldı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın 7'nci duruşması sonu erdi. Duruşma sonunda mahkeme 32 ara karar aldı.

Mahkeme tarafından alınan 32 ara karardan bazıları şunlar:

- Tanıklar Serkan İskender, Cemal Yıldırım, Mesut Öz, Ayşe Pamiş'in zorla getirilmesine.

- Hrant Dink'in silah ruhsatı almak için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne herhangi bir başvurusunun olup olmadığının araştırılması için yazı yazılmasına.

- Hrant Dink'in emniyet müdürlüğü koruma şubesinden herhangi bir koruma talebinde bulunup bulunmadığının ve kendisine koruma verilip verilmediğinin sorulması için yazı yazılmasına.

- Mahkeme ayrıca Coşkun İğci'nin Ogün Samast ile görüşmelerinin sorulması için Ankara Telekominikasyon İletişim Genel Müdürlüğü'ne yazı yazılmasına.

- Erhan Tuncel'in Trabzon Emniyeti'nde resmi görevli olarak belirttiği Ahmet isimli kişinin açık kimliğinin mahkemeye bildirilmesi için Trabzon Emniyeti'ne yazı yazılmasına.

- Avukatların talebi doğrultusunda, tanıklar Muhittin Zenit ve Metin Gündoğdu'nun talimatla yeniden ifadelerinin alınması ve bu sırada sanık ve müdahil vekillerine tebligat çıkarılmasına.

- Müdahil vekilleri tarafından talep edilen Hrant Dink cinayeti ile ilgili Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından hazırlanan raporun var ise gönderilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'ndan istenmesine.

- Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Yasin Hayal'e ilişkin dinleme kararında başka bir kişinin dinlenilmesine karar verildiği ancak üzerinin kapatılarak çekilen fotokopinin dosyaya geldiği anlaşıldığından üstü kapatılan kişinin kim olduğunun Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na sorulmasına.

- İstihbarat Daire Başkanlığı'ndan Hrant Dink'in vurulmasına yönelik kendilerine intikal eden herhangi bir bilginin olup olmadığının sorulması için yazı yazılmasına.

- Hrant Dink'e ilişkin iletişimin tespit edilmesi, dinlenmesi ve kayda alınmasına yönelik herhangi bir kararın olup olmadığının sorulması için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na yazı yazılmasına.

- Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'nca gönderilen 90 sayfalık belgenin yeniden istenerek açık duruşmada incelenmesi talebini ise dosyaya konulan belgelerin sırf dava dosyasıyla ilgili olduğu anlaşıldığından talebin reddine.

- Erhan Tuncel'in dava dosyasının ayrılmasına ilişkin talebini reddeden mahkeme, Tuncel'in savunma tanığı olarak gösterdiği Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Mehmet Ayhan, Özkan Mumcu, Onur Karakaya'nın hazır bulunmasına.

Sanıkların tutukluluk halinin devamına kara veren mahkeme duruşmayı 26 Ocak tarihine erteledi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle