Gündem Haberleri

  Mahkeme 3 komutanın ifadesini istedi

  Hürriyet Haber
  22.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İkinci ‘’Ergenekon’’ davasına bakan mahkeme, eski kuvvet komutanları emekli Orgeneraller Aytaç Yalman, İbrahim Fırtına ve emekli Oramiral Özden Örnek’in soruşturma kapsamında alınan ifadelerinin savcılıktan istenilmesine karar verdi.

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği ara kararlar, üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu tarafından açıklandı. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar emekli Albay Hasan Atilla Uğur’un, Mustafa Koç ve tutuksuz sanık emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un da avukatlarının taleplerini dikkate alarak, Beşiktaş’ta görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca bir soruşturma kapsamında şüpheli olarak ifadelerine başvurulan Aytaç Yalman, İbrahim Fırtına ve Özden Örnek’in ifade suretlerinin incelenmek üzere istenmesine, gelecek ifadeler üzerinde herhangi bir kısıtlama kararı olup olmadığının sorulmasına karar verdi.

  Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, duruşma salonunda sanık avukatlarına ayrılan bölümde oturan CHP Milletvekilleri Şahin Mengü, Ali Rıza Öztürk, Malik Ejder Özdemir, ve Bülent Baratalı’yı kastederek TBMM üyelerinin devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarda devlet aleyhine vekil olamayacaklarını belirtti. Savcı, CMK’nın 205’inci maddesi ve 3069 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeliği ile Bağdaşmayan İşler Hakkında Kanunun’un gereğince duruşma tutanaklarının gereğinin yapılamsı için TBMM Başkanlığı’na gönderilmesini istedi. Mahkeme savcının bu talebini reddederek, milletvekilleri için bu aşamada herhangi bir işlem yapılmasına yer olmadığına karar verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı