Gündem Haberleri

  Mahkûma Memura Öğrenciye Af

  Hürriyet Haber
  29.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hükümet, 12 yıla kadar mahkûmiyetlere af getiren tasarıya son halini verdi. Üniversiteden atılan öğrencilere iki sınav hakkı veriliyor. Adalet Bakanı Türk, 55. Hükümet döneminde hazırlanan ve Adalet Komisyonu'ndan geçen memura sicil affının da gündeme gelebileceğini bildirdi.

  Hükümet, ‘Sınırlı özel genel af’ için düğmeye bastı. Cinayet dahil 12 yıla kadar tüm mahkumiyetler af kapsamına alındı. DSP'li Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk tarafından hazırlanan af tasarısı; ırza geçme, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, gibi yüz kızartıcı suçlarla, TCK'nın 312'inci maddesini ilgilendiren suçları kapsam dışı bırakıyor. Pişmanlık Yasası'nda değişiklik yapan bir tasarı da hazırlayan Türk, PKK yöneticilerini kapsam dışında tuttu.

  Hikmet Sami Türk, dün ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı ziyaret ederek, hazırladığı üç yasa tasarısı hakkında bilgi verip destek istedi. Görüşmeden sonra basına açıklama yapan Türk, tasarılarla ilgili ayrıntı vermekten kaçındı. Türk, Pişmanlık Yasası'nda yapılacak değişikliğin, belli bir süre ile sınırlı olacağını söyledi.

  ERBAKAN'A YARAMIYOR

  Bazı Suç ve Cezaların Affına Dair Yasa Tasarısı'nın Anayasa'nın 14'üncü maddesindeki suçlarla, terör suçlarını içermediğini bildiren Türk, bir soru üzerine Türk Ceza Yasası'nın 312'inci maddesinin de kapsam dışı olduğunu bildirdi. FP, kapatılan RP'nin yasaklı Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile İstanbul Büyükşehir eski Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan'ın da mahkumiyetine neden olduğu için bu maddenin kaldırılmasını veya bu maddeden mahkum olanların affedilmesini sık sık gündeme getirmişti. Türk, medya yoluyla işlenen suçlara daha önce getirilen affın bu kez biraz daha genişletileceğini de açıklayarak ‘‘Önceki düzenlememiz sadece sorumlu yazı işleri müdürlerini kapsıyordu. Bu kez daha geniş kapsamlı olacak’’ dedi.

  Türk, üçüncü tasarının ise üniversite öğrencilerinin affıyla ilgili olduğunu söyledi.

  MEMURA SİCİL AFFI

  Hazırladığı tasarılar arasında memur sicil affı ile ilgili bir tasarı olmadığını bildiren Türk, bu konuda TBMM'de Adalet Komisyonu'ndan geçen bir tasarı bulunduğu anımsattı. Bu tasarıyı da, 55'inci hükümet döneminde kendisinin hazırladığını kaydeden Türk, ‘‘Yeniden gündeme gelebilir’’ dedi.

  Türk, şu aşamada hazırladığı tasarılarla ilgili ayrıntı vermek istemediğini belirterek, koalisyon partilerinin önümüzdeki hafta kendisine yanıt vereceklerini vurguladı. Tasarıların kapsamlarının şöyle olduğu öğrenildi:

  APO PİŞMANLIK YOK

  Bölücülük ve terör nedeniyle mahkum olmuş olan örgüt mensupları, PKK'nın yönetim kademesinde görev alanlar pişmanlıktan yararlanamayacak. Zorla veya istemeyerek örgüte katıldığına kanaat getirilenler, örgüt mensuplarına yataklık yapmak zorunda kalanlar bu tasarıdan yararlanabilecek. Tasarıdan yararlanmak isteyenler, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde yetkili mercilere başvurularını yapacaklar.

  12 YILA KADAR

  Bazı Suç ve Cezaların Affına Dair Yasa Tasarısı, adam öldürmek dahil, 12 yıla kadar olan mahkumiyetleri ortadan kaldırıyor. Cinayet gibi af kapsamına giren suçlardaki 12 yılı aşkın cezalarda ise indirime gidiliyor.

  KAPSAM DIŞINDA KALANLAR

  Dolandırıcılık, rüşvet, ırza geçmek, hırsızlık, gasp gibi yüz kızartıcı suçları işleyenler, orman yangınlarına neden olanlar, terör suçu işleyenler, Anayasa'nın 14'üncü maddesinde işaret edilen suçlardan mahkum olanları af kapsamı dışında kalıyor.

  ÇOCUKLARA GENEL AF

  Tasarı, 11-15 yaş grubundaki suçlu çocuklara sınırsız af getiriyor. Bu tür suçları sonuçları ile ortadan kaldıran tasarı, 15-18 yaş arasındaki çocuk mahkumların cezalarında da önemli indirim sağlıyor.

  BASIN SUÇLARI

  Daha önce çıkarılan bir yasa ile sorumlu yazı işlerinin cezaları ertelenmişti. Yeni af tasarısı, bu ertelemeyi sadece sorumlu yazı işleri müdürleri için değil, yazı sahiplerine de getiriyor. Tasarı, daha önce 5 yıl olan aynı suçu tekrar işlememe hükmünü de 3 yıla çekiyor.

  İKİ SINAV HAKKI

  Okuldan atılan üniversite öğrencilerine iki sınav hakkı daha veriliyor. Tasarı, yüksek lisans ve mastır öğrencilerini de kapsıyor.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı