Gündem Haberleri

  Mahir Esad ile ilgili flaş iddia

  Hürriyet Planet
  14.08.2012 - 16:20 | Son Güncelleme:

  Suudi Arabistan'da yayımlanan El Vatan gazetesi, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov'un Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevden ayrılmaya hazır olduğunu ve kardeşi Mahir Esad'ın ayaklarını kaybettiğini iddia etti. Rusya'dan yalanlama gecikmedi.

  El Vatan'ın haberine göre gazetelerine açıklamalarda bulunan Bogdanov, geçtiğimiz ay Suriye'nin başkenti Şam'da Milli Güvenlik binasına düzenlenen saldırıda Beşar Esad'ın kardeşi Mahir'in da yaralandığını ve ayaklarını kaybettiğini söyledi.

  Habere göre Bogdanov Dördüncü Tümen Komutanı olan Mahir Esad tedavi gördüğü hastanede yaşam savaşı veriyor.

  RUSYA YALANLADI

  Reuters'e yazılı bir açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Bogdanov'un El Vatan'a açıklamalarda bulunmadığını belirterek haberi yalanladı.

  Açıklamada, Rusya'nın dış güçlerin değil, Suriye halkının istemesi durumunda Beşar Esad'ın görevi bırakmasını kabul edeceğine yer verildi.

  Bakanlık açıklamasında Rusya'nın, Esad'ın görevi bırakmasının Suriye'de bir geçiş sürecinin ön koşulu olarak dayatılmasına da karşı çıktığı vurgulandı.

  ÖZEL BİRLİKLERİN KOMUTANI

  Beşar Esad'dan sonraki en güçlü isim olan Mahir Esad, Cumhuriyet Muhafızları ve Dördüncü Zırhlı Tümen komutanlığını yürütüyor.

  Temmuz ayındaki saldırıyı düzenleyen Özgür Suriye Ordusu ise Mahir Esad'ın saldırıda öldüğünü iddia etmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı