GeriGündem Mahallelinin benzin istasyonu zaferi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mahallelinin benzin istasyonu zaferi

TEKİRDAĞ'da geçen yıl belediyenin verdiği izinle 3 tarafı apartman olan bulvar yolu üzerinde açılan benzin istasyonuna karşı mahallelinin başlattığı hukuk mücadelesi zaferle sonuçlandı.

Edirne Bölge İdare Mahkemesi, ‘Yapı ruhsatının şehircilik ilkeleri planlama esaslarına ve imar mevzuatına uygun bulunmadığı’ gerekçesiyle ruhsatın iptaline karar verdi. Verilen karar üzerine 1 ay içinde benzin istasyonunun ruhsatı iptal edilecek.

Tekirdağ Belediyesi 2007 yılında Belediye Başkanı olan, ancak 29 Mart 2009 seçimlerini kaybederek koltuğunu CHP'li Adem Dalgıç'a bırakan AKP'li Ahmet Aygün zamanında, Yavuz Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerinde belediyeye ait 5 dönümlük araziyi satmak için harekete geçti. İmar planlarında yeşil alan olarak işaretlenen alanı meclis kararı ile önce kamusal alana çevirdi, daha sonra ticari alan olmasını sağladı. Yine aynı gün toplanan belediye meclisi, arazinin 6.5 milyon TL'ye Tekirdağ Petrol A.Ş.'ye satılmasına karar verdi. Belediye aldığı bir kararla da, satılan alana ‘benzin istasyonu yapılabilir’ ibaresi koydu.

MAHALLELİ YARGIYA TAŞIDI

Benzin istasyonu kısa bir sürede tamamlanarak hizmete girdi. Ayrıca benzin istasyonunda LPG satışı da başladı. Mahalle sakinlerinden Nurgül Ardalı önderliğindeki 5 kişi, istasyonun mahalle içinde insan hayatını tahlikeye attığı gerekçesi ile olayı yargıya taşıdı. Dava açan vatandaşları haklı bulan Edirne Bölge İdare Mahkemesi, mevcut benzinliğin ruhsatının iptaline karar verdi. Belediye ve istasyon sahiplerinin idare mahkemesinin kararına itiraz etmesi üzerine olay Edirne Bölge İdare Mahkemesi'ne geri döndü. Mahkeme yapılan itirazın, yürütmenin durdurulması kararının kaldırılmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığı gerekçesi ile reddine karar verdi.

MAHKEME: KONUMU İTİBARİYLE RİSK OLUŞTURUYOR

Edirne Bölge İdare Mahkemesi oy birliği ile verdiği nihai kararda söz konusu benzinliğin D-100 karayolu üzerinde bulunan kavşağa aykırı konumlandığını belirtti. İstasyonun kavşağa 20 metre mesafede yer aldığı vurgulanan mahkeme kararında, istasyonun kavşak güvenliği açısından risk oluşturduğu belirtildi. Söz konusu petrolün gaz depolama alanının karayoluna 30 metrede bulunduğu, bu mesafenin en az 50 metre olması gerektiğini vurguladı. İstasyonun evlere uzaklığının, yönetmeliklere göre en az 25 metre olması gerektiği belirtilen kararda, bu istasyonun ise evlere 6.5 metre mesafede olduğu kaydedildi.. Mahkeme yol genişliklerinin mevzuata uygun olmadığı gerekçesi ile istasyonun konumu itibariyle risk oluşturduğunu karara bağladı. Ayrıca mahkeme, Yavuz Mahallesi 569 ada 49 parsel meclis kararı ile yapılan plan tadilatı ile verilen yapı ruhsatının şehircilik ilkeleri planlama esaslarına ve imar mevzuatına uygun bulunmadığı belirledi ve ruhsatın iptaline karar verdi.

‘PATLAMAYA HAZIR BOMBA’

Benzin istasyonunu yargıya taşıyan Nurgül Ardalı, belediyenin mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararını uygulamadığını iddia etti. Belediyenin bir an önce ruhsatı iptal etmesi gerektiğini belirten Ardalı, belediye görevlilerinin suç işlediğini ileri sürdü. Mahalle içinde patlamaya hazır bomba gibi duran istasyonun sonuna kadar peşinde olduklarını belirten Ardalı, “Yüce Türk adaletine sonuna kadar güveniyorum. Demek ki haklının yanında olunabiliyormuş. Koskaca bir mahallenin kentsel yaşam alanı dışına çıkartılmasının, hiçbir belediyenin hakkı olmaması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

VALİ KONAĞI'NI BİLE YOK SAYMIŞLAR

Belediye Meclisi'nin imar planlarında değişiklik yaparak, satılan araziye benzinlik ruhsatı verebilmek için arazi çevresindeki evleri kentsel yaşam alanı içinden çıkarttığı da ortaya çıktı. Belediyenin kentsel yaşam alanı içerisinden çıkartarak yok saydığı evler arasında istasyona 200 metre mesafede bulunan Vali Konağı da bulunuyor.

BELEDİYE: KARARI UYGULAMAK ZORUNDAYIZ

Tekirdağ Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Yiğiter, Bölge İdare Mahkemesi'nden akaryakıt istasyonu için kendilerine ruhsat iptali kararının bir hafta önce ulaştığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Benzinlikle ilgili İdari Mahkeme'den karar geldi. O kararı bir ay içinde uygulamak zorundayız. Bazı vatandaşların konuyla ilgili açtığı dava var. O davanın sonucunda önce yürütmeyi durdurma kararı verildi. Şimdi de mahkeme ruhsat iptaline karar verdi. Tekirdağ Belediyesi'nin benzinliğe verdiği tüm izinler iptal edilmiş oldu. Biz de bunu bir ay içinde ilk olarak ruhsat iptali olarak uygulayacağız. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) bir yazı yazacağız. Ondan sonraki ruhsat iptali onlara ait. Belediye olarak biz akaryakıt istasyonunun çalışma ruhsatını iptal edebiliyoruz, satış ruhsatı ise ancak EPDK tarafından iptal edilebiliyor.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle