Gündem Haberleri

  Mağdurların elleri 30 yıl yakalarında

  Hasan AYCI-Ali VARLI
  09.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya’daki Deniz Feneri e.V davasının sonuçlanmasının ardından binlerce Avrupalı Türk, yardım amaçlı yatırdıkları paraları geri alabilmek için harekete geçti.

  Yetkililer, mağdurların paralarını geri alabilmesi için hem iflas masasına başvurmalarını, hem de dava açmalarını önerdiler.

  Dava açın

  Mağdurların dava açmalarını da söyleyen avukat Dr. Sabahat Gürbüz, Deniz Feneri yöneticilerinin suçlarını itiraf ettiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu: "Açılacak dava mutlaka mağdurlar lehine sonuçlanacaktır. Karar çıktığında, bu karar 30 yıl geçerli olacaktır. Davada mahkûm olan Mehmet Gürhan’ın Türkiye’de mal varlığı var. Şirketlerde ortaklığı var. 30 yıl içinde mal varlığı tespit edildikçe mağdurlar paralarını alabileceklerdir. Ancak acele etmek gerekir. Söz konusu kişiler mal varlıklarını başkalarına devretmeden dava açılmalı. Bulunduğunuz bölgelerde bir avukata başvurarak hakkınızı arayın."

  Formları doldurun

  Paraların geri alınabilmesi için, Deniz Feneri derneğinin iflas işlerini yürüten avukatlık bürosunun hazırladığı formları doldurmak gerekiyor. İflas masasına gönderilmesi gereken Türkçe ve Almanca hazırlanan formu internette bulmak mümkün. Yetkililer, "Formu doldurup iflas masasına ulaştırılanlar alacaklılar listesine eklenecek" dediler. www.bl-law.de internet adresindeki formda isim, soy isim, adres, alacaklı olduğu miktar, alacağın sebebi ve açıklaması, alacaklı olduğunu gösteren deliller belirtilmek zorunda.

  250 başvuru

  Avukat Gürbüz, bugüne kadar 250 kişinin kendilerine Deniz Feneri hakkında dava açmak için başvuruda bulunduğunu hatırlattı. "Hazırlıklarımızı tamamlayarak toplu dava açacağız" diyen Dr. Gürbüz, şu bilgiyi verdi: "İflas masası olaya el koydu. Ancak iflas masası Deniz Feneri ile ilgili şu an sadece 4 milyon Euro tespit etti. Kayıp para 14 milyon Euro. Sadece iflas masasına başvurulursa mağdurlar verdikleri paranın çok az bir miktarını geri alabilecek. Mağdurlar Mehmet Gürhan’a ve dernek yöneticilerine karşı dava açmalı" çağrısında bulundu.

  Hesaplara el kondu

  Frankfurt Eyalet Mahkemesi’nde yargılanan Deniz Feneri Derneği yönetici Mehmet Gürhan 5 yıl 10 ay, Mehmet Taşkan 2 yıl 9 ay ve Firdevsi Ermiş 1 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldılar. Ermiş’in cezası tecil edildi. Ayrıca 3 yöneticinin Almanya’daki banka hesaplarına el kondu. Elde edilen para iflas masası tarafından 4 milyon Euro olarak belirlendi. Ancak yöneticiler sahibi oldukları ev gibi mal varlıklarını akrabalarının üzerine yaptırdıkları için bunlara el konulamadı. Örneğin Mehmet Gürhan’ın Türkiye ve Almanya’daki evlerini eşinin üzerine yaptırdığı belirtildi. Yetkililer, özellikle Gürhan’ın Türkiye’de mal varlığı olduğuna emin. Gürhan’ın Beyaz Holding Yönetim Kurulu’nda olması bunun en büyük nedeni olarak gösteriliyor.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı