Gündem Haberleri

  Mağdur değil, mağrurum

  Hürriyet Haber
  07.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ecevit formülünün ağırlık kazanması üzerine, hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Demirel'e iade eden Yalım Erez, ‘‘Mağdur değil, mağrurum’’ dedi. Erez, şunları söyledi: ‘‘Ben kurmadım, ama böyle bir hükümete neden olduğum için mutluyum.’’

  Muğla Bağımsız Milletvekili Yalım Erez, dün hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e iade etti. Erez, Köşk'ten çıkarken, ‘‘Mağdur değil, mağrur olarak görevi iade etmiş bulunuyorum’’ dedi.

  Cumartesi-pazar-tatil demeden ülkenin en kısa sürede hükümet buhranını aşması amacıyla liderlerle görüştüğünü anlatan Erez, şöyle konuştu:

  ‘‘Hükümet kurma çalışmalarını tam belli bir aşamaya getirmişken, hatta hükümet kurmada en yakın mutlu sona gelmişken, çalışmalarımın sonuca ulaşacağı anlaşıldığı sırada, benim dışımda bir hükümet kurma çalışmasına başlandı. Daha evvel bu formüllere sıcak bakmayanların bu formülü gündeme getirmeleri, diğer partilerin de bu formülü kabul etmeleriyle benim amaçlarıma uygun bir uzlaşmanın sağlandığını ve Meclis'ten en fazla güvenoyu alacak hükümetin oluştuğunu gördüm. Aslında bu benim görevi aldığım gün ifade ettiğim hükümet formülüydü.’’

  ‘Hükümeti ille de ben kurayım’ diye bir amacı bulunmadığını vurgulayan Erez, ‘‘Hükümeti ben kurmadım ama, böyle bir hükümetin kurulmasına neden olduğum, çok önemli katkılar sağladığım için de mutluyum’’ dedi.

  Erez, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e, TBMM Başkanı Hikmet Çetin'e, siyasi parti liderlerine, kendisini destekleyen meslek örgütleri ile medyaya teşekkür ettikten sonra, gazetecilerin sorularını yanıtlamadan Köşk'ten ayrıldı. Erez, aracına binerken de ‘‘Türkiye'nin yarını bugünden daha iyi olacak’’ dedi.

  İstifasını Yılmaz reddetti

  Erez, görevi Cumhurbaşkanı Demirel'e iade ettikten sonra, Başbakan Mesut Yılmaz'a da Sanayi Bakanlığı'ndan istifasını sundu. Ancak Yılmaz, kabul etmedi. Çankaya Köşkü'nden ayrıldıktan sonra siyasi parti liderlerine nezaket ziyaretinde bulunan Erez, Başbakan Yılmaz'ı da Başbakanlık Konutu'nda ziyaret etti. Erez, bu ziyaret sırasında Bakanlık görevinden de istifa etmek istediğini bildirdi. Ancak Yılmaz, hükümet kurma çalışmalarının sürdüğünü, yakın zaman içinde sonuç alınmasının beklendiğini bildirerek, ‘‘Siz bakanlıkta başarılı olmuş bir arkadaşımızsınız. 18 aydır birlikte uyumlu bir çalışma yaptık. Size çok teşekkür ederim. Ancak yeni hükümet kurulana kadar, sizin görevinizi sürdürmenizi rica ediyorum’’ dedi.

  İnşallah sözden dönülmez

  Erez, ‘‘İnşallah verilen sözlerden dönülmez’’ sözleriyle de DYP Lideri Tansu Çiller'e gönderme yaptı. Erez, halkın özlediği ve aradığı bir siyasetçi anlayışı içinde, parlamenter olarak kurulacak hükümete elinden gelen desteği vereceğini sözlerine ekledi.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı