Gündem Haberleri

  Mağdur çocuklar doğrudan milletvekillerine bağlanacak

  Nuray BABACAN Bülent SARIOĞLU / ANKARA
  20.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mağdur çocukların başvurula-rını, milletvekillerinin doğrudan alacağı Çocuk Hakları Sitesi, “eksi 18 çocuklara özel” sloganıyla açıldı.

  TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi bünyesinde ve Dünya Çocuk Hakları Günü’nün yıldönümünde açılan site, dünya parlamentolarında bir ilk.

  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, dün Meclis Tören Salonu’nda Çocuk Hakları Sitesi’nin açılışını yaptı. Törene, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Avrupa Komisyonu Sivil Toplum Bölümü Başkanı Erwan Marteil ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Reza Hossaini katıldı. Şahin, dünyada her yıl 1 milyon 250 bin çocuğun kaçırıldığını belirterek, “Bu bizim ülkemizde de cereyan etmektedir. Yüreklerimiz parçalanmaktadır” dedi.

  Mail ve SMS’le başvuru

  www.cocukhaklari.gov.tr ve www.cocukhaklariizlemekomitesi.gov.tr adresinde yayınlanan siteye, cocukhaklari@tbmm.gov.tr adresinden e-posta gönderilebilecek. Mağdurlar, komitenin 0 312 420 52 99 nolu telefonuna da başvurabilecek. Siteye SMS ile yapılan başvurular da milletvekillerince anında değerlendirilecek ve yanıt verilecek. SMS numaraları, operatörlerle yapılacak anlaşmanın ardından siteden duyurulacak.

  Bilgi saklanacak/images/100/0x0/55eaecf2f018fbb8f89f82c0

  Çocukların verdiği bilgiler “sır” kabul edilip komisyonda saklı tutulacak. Soruna çözüm aranırken çocuğa özel bilgiler başka kişi ve kurumlarla paylaşılmayacak. Çocuklar ve isteyen herkes, çocuklara dönük istismar, şikâyet ve hak ihlallerini siteye bildirecek. Çocuklar ailelerini de şikâyet edebilecek. Komite üyesi milletvekilleri sitede çocuklarla interaktif görüşmeler yapacak ve mesajlarını yanıtlayacak. Başvurular uzmanlar tarafından incelenecek, gerekirse ilgili devlet kurumları devreye sokulacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı