Gündem Haberleri

  Mağara insanı gibi yaşayın

  Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)
  19.12.2009 - 16:52 | Son Güncelleme:

  HACETTEPE Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Medikal Onkoloji Uzmanı Prof.Dr. İsmail Çelik, kanserden korunmak için günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze içeren diyet programı önerdi.

  Kırmızı etin haftada birden fazla yenmemesi gerektiğini belirten Prof.Dr. Çelik, kanserden korunmak için ideal modelin mağara insanı gibi yaşamak olduğunu söyledi.

  Antalya'nın Serik İlçesi'ne bağlı turizm beldesi Belek'te Papillon Ayscha Otel'de devam eden 3'üncü Prevantif Onkoloji Sempozyumu'nun Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. İsmail Çelik, ceviz, fındık, fıstık, zeytinyağı, domates, brokoli, lahana, ölümsüzlük mantarı olarak sunulanan lucidum'un kanseri önlediği şeklindeki bilgilerin efsane olduğunu söyledi. Bu besinlerin kanseri önlediğine ilişkin herhangi bir veri olmadığını ifade eden Prof.Dr. Çelik, kahve, yapay tatlandırıcılar, genetiği değiştirilmiş gıdalar, hazır gıdaların içindeki katkı maddelerinin de kansere neden olduğu şeklindeki ifadelerinin gerçeklikten uzak olduğunu kaydetti.

  SİGARA, ALKOL, KİLO

  Kansere neden olduğu saptanan tek bitkinin tütün olduğunu ifade eden Prof.Dr. İsmail Çelik, “Tüm kanserlerin yaklaşık yarısının sebebi tütün ve tütün mamüllerinin kullanımıdır. Pasif içicilik de kanser sebebidir” diye konuştu. Obezitenin de çoğu kanser çeşidini artırdığının ispatlandığını ifade eden Prof.Dr. Çelik, “Alkol de kanseri tetikler. Az miktarda bile olsa alkol kanserojen ekti gösterir. Özellikle sigara ile birlikte kullanıldığında bu etki daha da artar” dedi.

  BIRAKMAK İÇİN TEDAVİ OLUN

  Hacettepe Üniversitesi Prevantif Onkoloji Anabilim Dalı bünyesinde oluşturulan ‘Sigara Bırakma Ünitesi’ne son iki yılda 574 hastanın başvurduğunu ifade eden Prof.Dr. Çelik, sigara bırakma başarı oranının Avrupa ve Amerika'nın çok üzerinde yüzde 60 olarak gerçekleştiğini söyledi. Sigarayı tedavi almaksızın kendi iradesiyle bırakan kişilerinin sadece yüzde 5'inin bir yılın sonunda sigara içmemeyi sürdürdüğünü kaydeden Prof.Dr. Çelik, sigara yasağının ardından Türkiye'de sigara satışlarında aylık 9 milyon paket düşüş olduğunu belirtti. Prof.Dr. İsmail Çelik, “Günlük 17 milyon paketin satıldığını düşünürsek bu düşük bir rakam olmakla birlikte önemli ama daha önemli olan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sigara bıraktırma tedavilerini geri ödeme sistemi içine dahil etmesi olacaktır” diye konuştu.

  GÜNLÜK EGZERSİZ YAPAR

  Prof.Dr. Çelik, kanserden korunmak için günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze içeren, yağ oranı düşük lifçe yüksek diyet programı önerirken, ideal modelin mağara insanları olduğunu kaydetti. Mağara insanlarının sigara içmediğini, vitamin hapı, takviye gibi diyet kandırmacasına maruz kalmadan ne bulursa onu yediğini ve yiyeceğini ararken saatlerce koşturduğu, günlük olarak egzersiz yaptığını belirten Prof.Dr. Çelik, “Mağara insanları, alkol kullanmaz, güneş ışığından korunmak noktasında modern insandan daha dikkatli davranır” dedi.

  VİTAMİN TAKVİYESİ ZARARLIDIR

  Prof.Dr. Çelik, vitamin takviyesi ve kapsüllerinin kanserden korunmada hiç etkili olmadığını ifade etti. Vitamin takviyelerinin, aksine, kanseri tetiklediğini ortaya koyan çalışmalar bulunduğunu söyleyen sempozyum Başkanı Prof.Dr. Çelik, çok tartışılan kırmızı etin hafta birden fazla yenmemesini önerdi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı