Gündem Haberleri

  Madonna yüzlü Meryem, Polonyalıları kızdırdı

  A.A.
  09.02.2006 - 13:16 | Son Güncelleme:

  Polonya'da bir derginin yayımladığı Madonna yüzlü Hz Meryem fotoğrafı Katolikleri kızdırdı.

  Machina adlı aylık kültür dergisi, yayınına üç yıl ara verdikten sonraki ilk sayısının kapağında siyah Hz Meryem ikonunun resmini yayımladı. Şu farkla ki resimdeki Hz Meryem'in yüzü pop yıldızı Madonna'nın, çocuk İsa'nın yüzü de şarkıcının oğlunun yüzüyle değiştirilmişti.

  Hz Meryem ikonunun muhafaza edildiği Czestochawa'daki Jasna Gora manastırının internet sitesinde açıklama yayımlayan din adamları, Hz Meryem ikonunun İncil ve haçla birlikte Hıristiyanlığın simgelerinden sayıldığını hatırlatarak, bu değerlerin “ticaret ve reklam amacıyla kullanıldığını bir kez daha görmekten şoka uğradıklarını” belirtti.
  Nasz Dziennik gazetesi de bu yapılanın “kutsal sembollere hakaretten başka bir şey olmadığını” yazdı.
  İnternette Machina dergisinin protesto edilmesine yönelik mesajlar dolaşmaya başladı. Katoliklerin tepkisini çeken resmi yayımlayan derginin yöneticisi Piotr Metz ise tepkilere şaşırdığını söyledi. “Hiç kimsenin dini duygularını incitmek istemedik” diye açıklama yapan yönetici, resmi yayımlarken “bazı pop yıldızlarını ikon olarak sunan kültüre” dikkat çekmek istediklerini belirtti.

  Czestochawa'daki hava kirliliğine dikkat çekmek amacıyla birkaç yıl önce Hz Meryem'in gaz maskeli fotoğrafının yayımlanması da Katolik çevrelerin tepkisini çekmişti. Polonya'da halkın yüzde 90'ı Katolik.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı